X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.02.2025 р. № 970/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно операцій з вивезення (експорту) алкогольних напоїв за межі митної території України, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі алкогольними напоями, в тому числі здійснює імпорт та експорт таких напоїв.

У своєму зверненні Товариство повідомляє, що відповідно до частини другої ст. 18 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»               (далі – Закон № 3817) операції з вивезення за межі митної території України алкогольних напоїв здійснюються суб’єктами господарювання за наявності ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв. Водночас, відповідно до частини третьої ст. 18 Закону № 3817, поміщення алкогольних напоїв у митні режими імпорту, реімпорту, експорту, переробка на митній території здійснюються шляхом їх декларування в порядку, визначеному Митним кодексом України, та за наявності у суб’єкта господарювання діючої ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв або на право оптової торгівлі алкогольними напоями, або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Товариство просить надати роз’яснення з таких питань:

1.-Чи може суб’єкт господарювання здійснювати експорт та/або вивезення алкогольних напоїв за межі території України при наявності лише ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями та відсутності ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв?

2. У випадку наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, а саме товарних позицій за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2203 00 01 00, 2203 00 09 00, 2203 00 10 00, чи може здійснювати такий суб’єкт господарювання експорт алкогольних напоїв за відповідними товарними позиціями тільки власної продукції? Чи наявність такої ліцензії дозволяє також здійснювати експорт алкогольних напоїв за відповідними товарними позиціями незалежно від виробника?

3.-У випадку наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, а саме товарних позицій за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2203 00 01 00, 2203 00 09 00, 2203 00 10 00, чи може здійснювати такий суб’єкт господарювання експорт алкогольних напоїв за іншими товарними позиціями?

 

Щодо зазначених питань

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначає Закон № 3817.

Відповідно до ст. 1 Закону № 3817:

алкогольний напій - напій, одержаний шляхом спиртового бродіння крохмалевмісної чи цукровмісної сільськогосподарської продукції або вироблений на основі спирту етилового та/або спиртового дистиляту, та/або іншого алкогольного напою, з вмістом спирту етилового понад 0,5 % об., який відповідає товарним позиціям 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу «живого» бродіння), 2208 згідно з УКТЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 % об. та більше, що відповідає товарній підкатегорії 2103 90 30 00 та товарній підпозиції 2106 90 згідно з УКТЗЕД (п. 2 частини першої ст. 1 Закону № 3817);

пиво - насичений діоксидом вуглецю пінистий алкогольний напій з вмістом спирту більше 0,5 % об., отриманий у результаті бродіння пивного сусла пивними дріжджами, що відноситься до товарної групи 2203 00 згідно з УКТЗЕД (п. 69 частини першої ст. 1 Закону 3817);

ліцензія - право суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності (п. 40 частини першої ст. 1 Закону № 3817);

оптова торгівля алкогольними напоями - діяльність з реалізації власно вироблених, ввезених або придбаних алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, іншим суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб (п. 60 частини першої ст. 1       Закону № 3817);

Згідно з частиною першою ст. 16 Закону № 3817 оптова торгівля на території України алкогольними напоями здійснюється за наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім випадків, встановлених цією статтею.

Отже, за наявності діючої ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями Товариство має право здійснювати реалізацію алкогольних напоїв суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а також іншим суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб, за умови здійснення розрахунків за операціями з оптової торгівлі такими алкогольними напоями виключно у безготівковій формі.

Згідно із частиною п’ятою ст. 18 Закону № 3817 митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для випуску у відповідний митний режим товарів (продукції), зазначених у цій статті, з урахуванням відомостей про відповідні діючі ліцензії та/або про місця зберігання алкогольних напоїв, внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до статті 82 Глави 15 Митного кодексу України експорт це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення.

Згідно з п. 4 Положення про Державну митну службу України,  затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 Державна митна служба України відповідно до покладених на неї завдань забезпечує та здійснює контроль за застосуванням митних режимів, цільовим використанням товарів, поміщених у відповідний митний режим, забезпечує та здійснює контроль за дотриманням підприємствами і громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Отже, розгляд питань звернення щодо умов поміщення в режим експорту алкогольних напоїв належить до компетенції Державної митної служби України.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.