X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.02.2025 р. № 974/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (  ), щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомляє, що планує зареєструватись фізичною особою підприємцем платником єдиного податку третьої групи.

Платником податків здійснюється  діяльність із створення фоторобіт, відео, інших зображень та електронних файлів та їх подальшого продажу на іноземних сайтах – фотостоках, зокрема, на сайті  iStock.

Суть діяльності фотостоків полягає в тому, що автор завантажує на сайт фотостока створені ним роботи (фотографії, відео чи інші зображення), в подальшому фотосток надає своїм користувачам можливість придбати фото, відео чи інші зображення, які були завантажені авторами на фотосток.

Одне зображення (фотографія, відео тощо) може продаватися безкінечне число разів, невизначеній кількості користувачів фотостоків.

Із суми коштів сплаченої користувачами фотостоків за придбані ними фотографії, відео чи інші зображення фотосток виплачує авторові винагороду обумовлену договором оферти фотостока.

Виходячи із приписів іноземного законодавства сума коштів, що виплачується автору, як винагорода за його роботи (які були придбані користувачами фотостоку), в договорі оферти, який фотостоком з автором називається – роялті.

Разом з тим, визначення поняття роялті в іноземному законодавстві не відповідає визначенню, яке зазначено в Кодексі.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи є виплати, що надходять від компанії (  ), як частка від доходу, отриманого фотостоком iStock від продажу його користувачам фотографій, відео чи інших зображень, що належать автору  – роялті в розумінні
п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу?

2. Чи можуть кошти, що надходять автору, як частка від доходу отриманому (  ) від продажу на фотостоці iStock своїм користувачам фотографії, відео чи інших зображень, вважатися  доходом фізичної особи – підприємця, отриманим на спрощеній системі оподаткування (у випадку реєстрації автором фізичною особою-підприємцем платником єдиного податку третьої групи та зарахування цих коштів на рахунок фізичної особи – підприємця відкритий у банківській установі в Україні) та чи можуть такі доходи бути включеними до складу доходів фізичної особи – підприємця згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу?

Щодо першого питання

Відповідно до п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу роялті – це будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об’єктів авторського права і (або) суміжних прав на користь організацій колективного управління, відповідно до Закону України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Не вважаються роялті платежі, отримані:

як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);

за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);

за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;

за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;

за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Слід зазначити, що розпорядження об’єктами права інтелектуальної власності здійснюється на підставі договорів згідно з нормами Цивільного кодексу України.

Як, зокрема зазначено в листі «відповідно до розділу 1 Преамбула Договору. Ви бажаєте призначити iStock своїм неексклюзивним агентом для ліцензування, субліцензування та поширення Контенту (термін визначено далі) на умовах, викладених у цьому Договорі. Після прийняття умов цього Договору ви можете надавати iStock Контент, дотримуючись процедур «вивантаження», визначених на той час iStock. Кожне вивантаження Контенту регулюється правилами й умовами цього Договору.»

         «3.Надання повноважень

а. Цим ви призначаєте iStock своїм неексклюзивним дистриб’ютором для продажу, ліцензування або субліцензування Контенту третім сторонам у всьому світі, а також для збору та переказу коштів у зв’язку з цими діями на умовах, викладених у цьому Договорі. Стосовно всього Контенту ви надаєте iStock:

і. право торгувати та субліцензувати в усьому світі право копіювати, використовувати, відтворювати, розповсюджувати, повторно розповсюджувати субліцензувати, публікувати, повторно публікувати, вивантажувати, розміщати, передавати, транслювати, обрізати, частково або повністю змінювати, створювати похідні твори, упаковувати, перепаковувати, виробляти та продавати знімки або подібні зображення, або публічно виконувати або демонструвати Контент потенційним ліцензіатам на будь-яких і всіх носіях, які існують зараз або можуть з’явитися в майбутньому: (і) через Сайт iStock; (іі) через інші майданчики, якими на той часволодітиме або управлятиме iStock або її філії, і (ііі) через Партнерів ізРозповсюдження (визначено в Розділі 3(в)); і

іі. право надавати кінцевим користувачам безстрокові ліцензії або субліцензії у всьому світі. iStock та її Партнери з Розповсюдження визначатимуть правила й умови всіх ліцензій на Контент, що надаються ними, але не використовуватимуть або не ліцензуватимуть Контент для використання в наклепницьких, порнографічних або інших незаконних цілях.»

«5. Компенсація

а. iStock домовляється виплачувати вам роялті («Роялті») протягом 30 днів після закінчення кожного місяця, в якому була здійснена ліцензія або продаж (крім роялті, що підлягає сплаті за завантаженнями за підпискою, що сплачується в місяці, наступному за закінченням відповідного строку підписки, а також коли звітність про продажі затримується, незалежно від того, чи з вини Партнера з Розповсюдження чи з інших причин, — у такому разі виплати здійснюватимуться протягом місяця, наступного за датою повідомлення про такий продаж) («Місяць продажів») шляхом електронного переказу коштів (який підтримуватиметься на той час iStock) або іншим способом, який буде узгоджений сторонами. Виплати не здійснюватимуться, якщо вам до сплати не належатиме щонайменше 100 доларів США після Вирахування Роялті (визначено далі) відповідно до Тарифного Довідника, розміщеного на вебсайті авторів Getty Images/iStock («Тарифний Довідник»). Протягом того самого періоду часу, коли виплачується Роялті, зазначене в цьому розділі, iStock надає звіт про всі ліцензії та Роялті, пов’язані з такими ліцензіями на Контент, за цей Місяць Продажів («Звіт про Продажі»). Роялті сплачується з «Ліцензійних Зборів», які є (а) сумою, виставленою iStock або Партнером із Розповсюдження до оплати кожному з їхніх Клієнтів (або, у випадку певних Партнерів із розповсюдження, — сумою, виставленою iStock до оплати цим Партнерам із Розповсюдження за ліцензії роялті-фрі); або (б) сумою доходу, включаючи дохід від реклами, віднесений на Прийнятий Контент відповідно до розділу 3(ґ). Сторони визнають, що Тарифний Довідник може відрізнятися для різних типів Контенту, наприклад, Фотоконтенту, Ілюстративного Контенту та Відеоконтенту, а також для Сайтів iStock/Партнерів із Розповсюдження, через які розповсюджується Контент. Сторони визнають, що iStock може змінювати Тарифний Довідник на власний розсуд, надіславши вам повідомлення електронною поштою за 30 днів, як зазначено в розділі 11(а). Якщо Тарифний Довідник стане для вас неприйнятним, ви можете розірвати цей Договір відповідно до його умов. Подальше надання Контенту або той факт, що ви не розірвали цей Договір, означатиме прийняття вами змін до Тарифного Довідника, і змінений Тарифний Довідник буде включений у цей Договір шляхом відсилання до нього.».

Враховуючи викладене та зважаючи на умови Договору з автором iStock, оскільки Вами здійснюється завантаження фоторобіт, відео і інших зображень на іноземний сайт – фотосток, які в подальшому фотосток надає своїм користувачам можливість їх придбати, тобто такі користувачі можуть розглядатися як кінцеві користувачі, то винагорода, яка виплачується на Вашу користь у розумінні Кодексу не може вважатися роялті.

Щодо другого питання

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

Умови перебування фізичної особи – підприємця на єдиному податку третьої групи встановлені п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку
першої – третьої груп.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Таким чином, у разі якщо кошти, отримані від іноземного сайту – фотостока iStock, зараховані на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності (впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду), то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу.

Разом з тим, якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунку, відкритому в іноземному банку, тобто не зараховуються на рахунок, відкритий у банківській установі України для здійснення підприємницької діяльності, або зараховуються на рахунок в Україні, який відкритий для власних потреб, то такі кошти оподатковуються як іноземний дохід за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.