X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.02.2025 р. № 978/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо зарахування авансового внеску з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів та, керуючись ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3  п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ було створене та зареєстроване 23.07.2004 із залученням іноземних інвестицій.

Основний вид діяльності – інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

Річний дохід ТОВ від усієї діяльності (за винятком непрямих податків) перевищує 40 мільйонів гривень, що передбачає квартальний податковий період з податку на прибуток.

У вересні 2024 року ТОВ було прийнято рішення про виплату дивідендів з чистого прибутку за I квартал 2024 року. На момент прийняття цього рішення декларація за  I квартал 2024 року була подана, а зобов’язання з податку на прибуток було сплачено у повному обсязі. Виплата дивідендів відбулася 19.11.2024, після подання декларації за 9 місяців 2024 року та погашення зобов’язань з податку на прибуток. Авансовий внесок було розраховано виходячи з усієї суми виплачених дивідендів та сплачено за базовою ставкою, встановленою ст. 136 Кодексу в день виплати дивідендів.

У лютому 2025 року було прийнято рішення про виплату дивідендів з частини чистого  прибутку за 2024 рік без урахування суми чистого прибутку за  I квартал 2024 року, оскільки ці дивіденди вже були виплачені. Виплата дивідендів за 2024 рік планується на лютий 2025 року. На момент виплати дивідендів декларація з податку на прибуток за 2024 рік була подана, і зобов’язання з податку на прибуток за цей рік було сплачено у повному обсязі, що підтверджено квитанцією та електронним кабінетом.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи зобов’язаний платник податків сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів за I квартал поточного року, якщо:

для платника встановлений квартальний податковий період (ст. 137 Кодексу);

на момент виплати податковий рік ще не закінчився;

декларація за квартал подана і податкове зобов’язання погашене?

  1. Чи зобов’язаний платник податків сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті дивідендів за 2024 рік, якщо:

декларація за 2024 рік прийнята, а податкове зобов’язання сплачено (ст. 137 Кодексу);

граничні строки подання декларації та/або сплати податкового зобов’язання ще не настали;

значення об’єкта оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, перевищує суму дивідендів?

 

Щодо питань 1, 2

Положеннями п. 54.1 ст. 54 Кодексу визначено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені  Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до положення  п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Порядок сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлено п. 57.1ст. 57 Кодексу

У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу (п.п. 57.11.1 п. 57.11 ст. 57 Кодексу).

Відповідно до п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.

Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).

Обов'язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною статтею 136 цього Кодексу базовою (основною) ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими цим Кодексом, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена статтею 136 цього Кодексу базова (основна) ставка.

При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку.

Враховуючи те, що для розрахунку авансового внеску з дивідендів, що підлягають виплаті, враховується значення об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, то при виплаті дивідендів за I квартал 2024 року у листопаді 2024 року, платник повинен сплатити авансовий внесок з податку на прибуток з усієї суми дивідендів. Ця сума авансових внесків враховується у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток за 2024 рік.

При цьому, при виплаті дивідендів за II-IV квартали 2024 року  для обрахунку суми перевищення дивідендів над значенням об’єкта оподаткування,  використовується значення об’єкту оподаткування за податковий (звітний) рік, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Такий розрахунок застосовується за умови, що податкова декларація подана і грошове зобов’язання з податку на прибуток за 2024 рік погашене в повному обсязі.

За таких умов, якщо значення об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди, перевищує суму дивідендів, то обов’язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів у платника не виникає.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).