Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.
У зв’язку зі складністю визначення бази нарахування єдиного внеску платник податків – резидент Дія Сіті просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питання:
за якою ставкою резидент Дія Сіті нараховує та сплачує єдиний внесок за найманого працівника, який працює у резидента Дія Сіті за сумісництвом
(у вільний час від основної роботи у іншого роботодавця): у розмірі 22 відсотка від фактично нарахованої заробітної плати, чи у розмірі мінімального страхового внеску?
Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті регулюються Законом України від 15 липня 2021 року
№ 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»
(далі – Закон № 1667), статтею 5 якого визначені вимоги до резидента Дія Сіті.
Для провадження господарської діяльності резидент Дія Сіті має
право залучати працівників на підставі трудових договорів (контрактів),
гіг-спеціалістів - на підставі гіг-контрактів відповідно до Закону № 1667,
а також підрядників та виконавців, у тому числі фізичних осіб –
підприємців, - на підставі інших цивільно-правових чи господарсько-правових договорів у порядку, визначеному законодавством (частина 4 статті 4 Закону
№ 1667).
При цьому спеціалісти резидента Дія Сіті – це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеному в порядку, передбаченому Законом № 1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах (підпункт 14.1.283 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Відповідно до частини 141 статті 8 Закону України від 08 липня 2010 року
№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон
№ 2464) єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3
частини першої, пунктом 10 частини другої статті 5 Закону № 1667, встановлюється у розмірі мінімального страхового внеску:
а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР «Про оплату праці» із змінами та доповненнями;
б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом
№ 1667.
При цьому мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (пункт 5 частини першої статті 1 Закону № 2464).
Згідно з частиною п’ятою статті 8 Закону № 2464 єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.
При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел
не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена частиною п’ятою статті 8 Закону № 2464, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.
Водночас, пунктами 2, 3 частини першої статті 5 Закону № 1667, та підпунктами «а» і «б» частини 141 статті 8 Закону № 2464 не передбачено поділу працівників (застрахованих осіб) на штатних та за сумісництвом, натомість визначено умови, при виконанні яких платник – резидент Дія Сіті сплачує єдиний внесок у фіксованому розмірі – розмірі мінімального страхового внеску незалежно від розміру нарахованої заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, резидент Дія Сіті здійснює нарахування єдиного внеску у розмірі мінімального страхового внеску на суму заробітної плати найманого робітника, який працює у резидента Дія Сіті за сумісництвом (у вільний час від основної роботи у іншого роботодавця) незалежно від розміру його заробітної плати, за умови, що такий резидент Дія Сіті у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої, пунктом 10 частини другої статті 5 Закону № 1667.
Якщо резидент Дія Сіті у календарному місяці не відповідав вимогам визначеним пунктами 2, 3 частини першої, пунктом 10 частини другої статті 5 Закону № 1667, то при нарахуванні заробітної плати зовнішньому суміснику застосовується ставка єдиного внеску у розмірі 22 відсотки до фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.
Одночасно зауважуємо, що відповідно до абзаців четвертого та п’ятого частини 141 статті 8 Закону № 2464 до 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, у якому платник єдиного внеску набув статусу резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої статті 5 Закону
№ 1667, єдиний внесок для платника – резидента Дія Сіті, який у календарному місяці не відповідав вимозі, визначеній пунктом 3 частини першої статті 5 Закону № 1667, встановлюється у розмірах, визначених абзацами другим і третім частини 141 статті 8 Закону № 2464.
Якщо після настання терміну, визначеного абзацом четвертим частини 141 статті 8 Закону № 2464 , такий платник – резидент Дія Сіті продовжує не відповідати вимозі, визначеній пунктом 3 частини першої статті 5 Закону № 1667, такий платник – резидент Дія Сіті зобов’язаний у місячний строк самостійно донарахувати та сплатити єдиний внесок у розмірах, встановлених частиною п’ятою, тринадцятою статті 8 Закону № 2464, щодо доходів, передбачених абзацами другим і третім частини 141 статті 8 Закону № 2464, виплачених протягом кожного звітного періоду, коли платник не відповідав вимозі, визначеній пунктом 3 частини першої статті 5 Закону № 1667, в межах останніх трьох місяців календарного року, наступного за календарним роком,
в якому платник набув статусу резидента Дія Сіті, за вирахуванням єдиного внеску, що був сплачений у розмірі мінімального страхового внеску за такі звітні періоди.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |