Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ПФ «» (далі – ПФ) щодо формування витрат при здійсненні будівельно-ремонтних робіт з відновлення об’єктів нерухомості, керуючись
ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у власності ПФ є декілька об’єктів нерухомості виробничого призначення, які постраждали під час ракетних та артилерійських обстрілів внаслідок збройної агресії рф.
Ці об’єкти використовуються у господарській діяльності ПФ з метою виробництва продукції. Але неналежний технічний стан перешкоджає використанню у повному обсязі.
ПФ було прийнято рішення здійснити роботи з відновлення пошкоджених об’єктів стін, покрівлі, вікон, дверей, облицювання і т.п. без зміни несучих конструкцій, та/обо інших технічних характеристик будівель.
З цією метою здійснюється пошук та вибір підрядника для виконання будівельних робіт з відновлення об’єктів.
У 2020 році відбулася реформа у сфері ліцензування будівельної діяльності. Починаючи з 18.03.2020 нові ліцензії не видаються.
Робочі проекти рекомендовано розробляти для технічно нескладних об’єктів будівництва із застосуванням проєктів повторного використання на підставі вихідних даних та схваленої при двостадійному проєктуванні попередньої стадії.
В окремих обгрунтованих випадках при поліпшенні експлуатаційних показників введених в експлуатацію в установленому порядку об’єктів будівництва допускається розроблення лише дефектного акту, у якому визначаються фізичні обсяги робіт та умови їх виконання, а також складається кошторисна документація.
При цьому, чинне законодавство не передбачає суворої форми кошторисної документації.
ПФ просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно обліку витрат підприємства, якщо будівельно-ремонтні роботи з відновлення об’єктів нерухомості (ремонтні роботи) будуть виконані суб’єктом господарювання у формі ФОП-фізична особа – підприємець зі спрощеною системою оподаткування 3 групи, без дозвільних документів на проведення робіт, без наявності у нього ліцензії для виконання будівельних робіт, складання кошторисної документації у спрощений спосіб шляхом узгодження сторонами договору підряду на виконання робіт, їх вартості, на підставі ринкових цін та обсягів робіт на підставі дефектного акту з переліком пошкоджень об’єктів, які потребують ремонту та відновлення.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначено Законом України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 996-XIV) (зі змінами).
Згідно з частиною першою ст. 9 Закону № 996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов'язкові реквізити, визначені частиною другою ст. 9 Закону № 996-XIV.
Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, встановлено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704, зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат при здійсненні будівельно-ремонтних робіт з відновлення об’єктів нерухомості фізичною особою – підприємцем, який є платником єдиного податку 3 групи.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування на підставі належним чином оформлених первинних документів.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6
Закону № 996-XIV).
Отже, питання порядку формування витрат у бухгалтерському обліку при здійсненні будівельно-ремонтних робіт з відновлення об’єктів нерухомості, належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Кодексу передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 36.5 ст. 36 Кодексу відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Загальні умови притягнення до фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, визначено ст. 112 Кодексу.
Зміни до ст. 112 Кодексу внесені Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466-IX).
До того, постановою Великої Палати Верховного Суду від «» у справі
№ «» доведено, що відповідно до п. 112.2 ст. 112 Кодексу
(у редакції Закону № 466-IX) особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
На думку Великої Палати Верховного Суду, вказані зміни до ст. 112 Кодексу фактично закріпили нормативно ті підходи, які й на час виникнення спірних правовідносин активно використовувалися в судовій практиці. Суди застосовували доктрини належної обачності та індивідуальної юридичної відповідальності і до прийняття Закону № 466-IX (зокрема, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду виклав відповідні висновки в постановах від 18 грудня 2018 року у справі № «»,
від 15 січня 2019 року у справі № «» та від 20 жовтня 2020 року у справі № «»). При цьому Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду посилався також і на рішення ЄСПЛ «», у якому позиція щодо «залученості» платника податків до протиправних діянь контрагента фактично запроваджувала ту саму належну обачність, яка згодом була відображена в Законі № 466-IX. До того ж норма частини восьмої ст. 9 Закону № 996-XIV, у якій відображено принцип індивідуальної відповідальності платника податків за внесення недостовірних відомостей до первинних документів, існувала й на час виникнення спірних правовідносин.
Таким чином, правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання у власній господарській діяльності, що пов’язані з рухом активів, зміною зобов’язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
Водночас зазначаємо, що при підготовці індивідуальної податкової консультації на звернення платника податку не здійснюється аналіз господарських операцій платника, не проводиться оцінка правильності розуміння платником податку тих чи інших норм податкового законодавства, а також правомірності відображення окремих операцій в податковому обліку платника податку. Така оцінка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |