X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.02.2025 р. № 1010/ІПК/26-15-24-01-14-08

 

№ ________/ІПК/26-15-24-01-14-08

 

 

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у звернені, новостворена фізична особа – підприємець з 01 лютого 2025 року обрала спрощену систему оподаткування та ставку єдиного податку, встановлену для другої групи.

У зв'язку з чим платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:

чи може фізична особа – підприємець бути платником єдиного податку другої груп та здійснювати господарську діяльність у кав’ярні за КВЕД 56.30 «Обслуговування напоями»?

Статтею 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Згідно з п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до платників єдиного податку, що відносяться до другої групи, належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Дія п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

Водночас нормами п. 291.5 ст. 291 ПКУ визначено перелік суб'єктів господарювання, які не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп.

Так, відповідно до п.п. 3 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ платниками єдиного податку першої - третьої групи не можуть бути фізичні особи - підприємці, які здійснюють, виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (п. 299.1 ст. 299 ПКУ).

До реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про платника єдиного податку, зокрема, відомості про види господарської діяльності платника єдиного податку (п.п. 8 п. 299.7 ст. 299 ПКУ).

Згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву, у якій зазначаються, зокрема, обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 (п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 ПКУ).

Відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. № 457 (далі - КВЕД ДК 009:2010), фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи - підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності затверджено наказом від 23.12.2011 р. № 396 Державного комітету статистики України (далі - Наказ № 396).

З урахуванням Наказу № 396 згідно з КВЕД ДК 009:2010 клас 56.30
«Обслуговування напоями» включає
приготування і обслуговування напоями для негайного споживання на місці.

Цей клас включає діяльність:

- барів,

- таверн,

- закусочних,

- дискотек (з перевагою споживання напоїв),

- пивних,

- кафе,

- ларьків із продажу фруктових соків,

- пересувних кіосків із продажу напоїв.

Враховуючи вищезазначене, фізична особа – підприємець може бути платником єдиного податку другої групи та здійснювати господарську діяльність з обслуговування напоями у кав’ярні за умови дотримання вимог, визначених п. 291.4 ст. 291 ПКУ, та здійснення видів діяльності, на які не поширюються обмеження щодо застосування спрощеної системи оподаткування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).