X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.02.2025 р. № 1021/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок), у тому числі додатку 2 (Д2), поданого в його складі, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У зверненні Товариство описує про два випадки декларування суми відʼємного значення з ПДВ у податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) за звітні (податкові) періоди травень та липень 2024 року та поданий у складі таких декларацій додаток 2 (Д2). При цьому Товариство зауважує, що у:

додатку 2 (Д2) до декларації за травень 2024 року, звітний (податковий) період, у якому виникла сума відʼємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) зазначено травень 2024 року (графи 2-3 таблиці 1 додатка 2 (Д2) за формою, яка діяла до 01.11.2024 року), тоді як відповідно до наведеної у зверненні інформації таку суму відʼємного значення потрібно було зазначити в розрізі періодів її виникнення, а саме: травень, квітень та березень 2024 року;

додатку 2 (Д2) до декларації за липень 2024 року, звітний (податковий) період, у якому виникла сума відʼємного значення, що зараховується до
складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду
(рядок 21 декларації) зазначено липень 2024 року. При цьому, у вересні
2024 року Товариством до декларації за липень 2024 року подано три
уточнюючі розрахунки, у складі яких було надано додаток 2 (Д2) та додаток 3 (Д3) до декларації з відміткою «Уточнюючий» (за формою, яка діяла до 01.11.2024 року).

У таких уточнюючих розрахунках, у зв’язку із декларуванням суми бюджетного відшкодування (рядок 20.2.1), було здійснено уточнення значення показника рядка 21 декларації за липень 2024 року (шляхом його зменшення), яке, зокрема в уточнюючих розрахунках № 2 і № 3 зазначено з порушенням порядку, визначеного в розділі VI наказу Міністерства фінансів України
від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 159/28289, зі змінами,  (далі – наказ № 21, Порядок № 21), а саме: не враховано показники графи 5 останнього відповідного уточнюючого розрахунку,
який(і) подавався(лися) до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.

Крім того, Товариство інформує про допущенні ним помилки під час заповнення таблиці 1 додатка 2 (Д2) (за формою, яка діяла до 01.11.2024 року) до таких уточнюючих розрахунків, а саме: в частині зазначення інформації про уточнений показник суми відʼємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду (рядок 21), який у:

додатку 2 (Д2), поданого у складі уточнюючих розрахунків № 1 і № 2, зазначено шляхом відображення такого показника з урахуванням виправлення (тобто, у графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) зазначено суму показника з графи 5 рядка 21 уточнюючого розрахунку);

додатку 2 (Д2), поданого у складі уточнюючого розрахунку № 3, зазначено різницю уточненого показника такої суми (тобто, у графі 4 таблиці 1 додатка 2 (Д2) зазначено суму показника з графи 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку).

З огляду на викладене та враховуючи зміни, внесені до наказу № 21 наказом Міністерства фінансів України від 09.08.2024 № 400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.08.2024 № 1302/42647, зі змінами, в частині викладення у новій редакції окремих форм податкової звітності з ПДВ (у тому числі додатку 2 (Д2) до декларації), який набрав чинності 01.10.2024, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань щодо:

1), 2) порядку заповнення уточнюючого розрахунку та поданого в його складі додатка 2 (Д2) за новою формою, зокрема, в частині заповнення графи 4 «Постачальник (індивідуальний податковий номер або умовний індивідуальний податковий номер)**» таблиці 1 такого додатка 2 (Д2), у тому числі особливостей її (графи 4) уточнення, у разі допущення помилок за минулі періоди.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1 статті 1 розділу І Кодексу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язанні самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені Кодексом.

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язанні вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункт 44.1 статті 44 глави 1
розділу ІІ Кодексу).

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу.  

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX Кодексу.

Відповідно до пункту 201.14 статті 201 розділу V Кодексу платники податку зобовʼязані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів / послуг, які підлягають оподаткуванню ПДВ, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з Кодексом, та згідно з
пунктом 201.15 статті 201 розділу V Кодексу зведені результати такого обліку відображати в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 глави 2 розділу ІІ Кодексу.

Форма та Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджено наказом № 21.

Згідно з абзацом другим пункту 1 розділу III Порядку № 21 до декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Пунктом 6 розділу III Порядку № 21 визначено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій звітності з ПДВ. Дані, наведені у такій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку.

При заповненні розділу III декларації «Розрахунки за звітний період» здійснюється обрахунок різниці між сумою податкових зобов’язань за звітний (податковий) період (рядок 9 декларації) та податкового кредиту (рядок 17 декларації).

Зокрема, у разі, якщо за результатами розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов’язань і податкового кредиту отримано від’ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.

Сума від’ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання декларації, яка зараховується у зменшення суми податкового боргу з ПДВ, відображається у рядку 20.1 декларації та, яка підлягає бюджетному відшкодуванню – у рядку 20.2 декларації. Сума від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду відображається у рядку 21 декларації та переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.

При заповненні рядків 19, 20.1, 20.2 та 21 декларації обов’язковим є подання додатка 2 (підпункти 2, 4 та 5 пункту 5 розділу V Порядку № 21).

Сума від’ємного значення з рядка 19 декларації розшифровується у таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації в розрізі: звітних (податкових) періодів, у яких виникло від’ємне значення; податкових накладних / розрахунків коригування / інших документів, згрупованих по періодах їх складання окремо по кожному постачальнику товарів / послуг, за якими сформовано таке від’ємне значення. Відомості про суми від’ємного значення зазначаються у хронологічному порядку виникнення таких сум, починаючи зі звітного (податкового) періоду, який є найбільш давнім до дати подання декларації (найдавніший звітний (податковий) період) (рядок 1), та закінчуючи найближчим звітним (податковим) періодом.

Слід зауважити, що платник податку при заповненні таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації має право самостійно визначати постачальників (графа 4), за рахунок яких виникла сума відʼємного значення, та періодів виникнення таких сум.

Особливості внесення змін до податкової звітності, порядок заповнення уточнюючого розрахунку та поданих у його складі додатків, визначено в розділах IV та VI Порядку 21.

Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку 21 у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобовʼязаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.

Уточнюючий розрахунок може бути поданий виключно у спосіб, визначений в абзаці п’ятому пункту 50.1 статті 50 глави 2 розділу II Кодексу  (пункт 1 розділу VI Порядку 21).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1, 2

При заповненні уточнюючого розрахунку слід керуватися положеннями, визначеними пунктами 2–4 розділу VI Порядку 21, згідно з якими: у графі 4 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється, а якщо до цієї декларації раніше подавалися уточнюючі розрахунки, то у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку; у графі 5 – відповідні показники з урахуванням виправлення; у графі 6 – сума помилки (абсолютне значення).

Звертаємо увагу, що у разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку
(як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано уточнюючий розрахунок (пункт 5 розділу VI Порядку 21).

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Додаток 2 (Д2) є складовою декларації у разі заповнення її рядків: 19, 20.1, 20.2 та 21, відповідно виправлення помилок, що виникли при його заповненні, здійснюється шляхом подання уточнюючого розрахунку з урахуванням у його складі додатка 2 (Д2) з відміткою «Уточнюючий».

Згідно з пунктом 8 розділу VI Порядку 21 уточнення показників, зокрема у додатку 2 (Д2) здійснюється лише для рядків, які потребують виправлення (рядки без змін не зазначаються), у такому порядку: у рядку додатка, що уточняється показники зазначаються зі знаком «-», у наступному рядку – правильні показники (кількість рядків з правильними показниками не обмежується).

При цьому, у разі уточнення показників таблиці 1 додатка 2 (Д2) за минулі періоди у редакції, яка діяла до 01.11.2024, та не передбачала здійснення розшифровки суми відʼємного значення в розрізі постачальників, заповнення такої таблиці 1 додатка 2 (Д2) за новою формою, здійснюється у порядку, що діє на дату подання такого уточнюючого розрахунку, зокрема у графі 4
таблиці 1 додатка 2 (Д2) вказується індивідуальний податковий номер або умовний індивідуальний податковий номер постачальника, за яким сформоване відʼємне значення звітного (податкового) періоду, що уточняється.

Слід зауважити, що у разі потреби повного зменшення (сторнування) значення показника в додатку 2 (Д2) (тобто, коли показник не потребує уточнення (виправлення помилок), а в повному обсязі виключається зі звітних показників), ‒ для таких випадків додавати новий рядок з нульовими показниками не потрібно, уточнення показників здійснюється одним рядком, в якому значення показника зазначається зі знаком «-».

Важливо, для таблиці 1 додатка 2 (Д2) значення її підсумкового
рядка «Усього» для відповідної графи повинно містити загальний показник суми уточнення (збільшення або зменшення) з відповідним знаком та відповідати даним з колонки 6 уточнюючого розрахунку.

У разі якщо помилки в додатку 2 (Д2) не пов’язані з вартісними показниками додатка (наприклад: неправильно вказано звітний (податковий) період, у якому виникло відʼємне,  в таблиці 1 такого додатка, або дату чи номер передавального акта/розподільчого балансу в таблиці 2 тощо), то уточнення показників здійснюється у порядку згідно з пунктом 8 розділу VI Порядку 21, при цьому підсумковий рядок «Усього» таблиць 1, 1.1, 2 та 3 додатка 2 (Д2) не заповнюється.

Крім того, ознайомитися з детальним описом прикладу щодо порядку уточнення показників таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації можна на сайті ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/854535.html.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу).