Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо особливостей застосування норм, визначених статтею 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Компанія надає, зокрема, послуги, які фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги та звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 197.11 статті 197 розділу V ПКУ.
З урахуванням норм пункту 199.6 статті 199 розділу V ПКУ Компанія
просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо врахування обсягів зазначених операцій при розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Згідно з пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції із:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу».
Статтею 199 розділу V ПКУ встановлено порядок формування податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються частково в оподатковуваних, а частково в неоподатковуваних ПДВ операціях.
Так, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (пункт 199.1 статті 199 розділу V ПКУ).
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).
Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ.
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 – 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).
Відповідно до пункту 199.6 статті 199 розділу V ПКУ правила цієї статті не застосовуються в разі, зокрема, проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1, пунктами 197.11 та 197.24 статті 197 розділу V ПКУ.
Форма та порядок заповнення податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 декларації вказуються, зокрема, обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування, та коригування за такими операціями.
У рядку 5.1 (з рядка 5) вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування. Коригування обсягів за такими операціями окремо відображається у рядку 5.1.1.
Для платників податку, які заповнюють рядок 5 декларації, обов'язковим є подання додатку 5 (Д5).
Додаток 5 заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях здійснюється у таблиці 1 додатку 5 до декларації.
Відповідно до встановленої Порядком № 21 форми, у графі 4 таблиці 1 додатка 5 зазначається загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 3, 5, 7.1, 7.2.1, 7.2.2 та 7.2.3 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків), тобто всі, без виключення, операції платника податку, як ті, до яких не застосовуються положення статті 199 розділу V ПКУ (оподатковувані за ставками 20%, 0%, 7%, 14%), так і ті, до яких положення статті 199 розділу V ПКУ мають застосовуватись (звільнені від оподаткування ПДВ, або не є об’єктом оподаткування ПДВ).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Пунктом 199.2 статті 199 розділу V ПКУ чітко визначено порядок обрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, відповідно до якого така частка визначається як співвідношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій до сукупних обсягів постачання оподатковуваних (за ставками 20%, 7%, 14%, 0%) та неоподатковуваних (звільнених від оподаткування; тих, які не є обʼєктом оподаткування; тих, місце постачання яких визначається за межами митної території України, тощо) операцій.
Таким чином, при визначенні частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях враховуються усі операції з постачання товарів/послуг, здійснені платником податку (оподатковувані та неоподатковувані, у тому числі ті операції, при здійсненні яких не застосовуються норми статті 199 розділу V ПКУ). Пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ не містить будь-яких виключень щодо неврахування тих чи інших операцій у сукупному обсязі здійснених платником податку операцій.
З метою реалізації норм пункту 199.2 статті 199 розділу V ПКУ у складі декларації передбачено додаток 5, у таблиці 1 якого здійснюється передбачений зазначеним пунктом розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях (графа 6). Частка використання товарів/послуг та необоротних активів в неоподатковуваних операціях розраховується у графі 7 таблиці 1 додатку 5 до декларації виходячи з частки використання товарів/послуг та необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Порядок розрахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях у повній мірі відповідає вимогам до такого розрахунку, визначеним пунктом 199.2 статті 199 розділу V ПКУ.
Таким чином, чинними нормами ПКУ та Порядку № 21 передбачено врахування при обрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях усіх сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій та не передбачено будь-яких виключень щодо врахування/неврахування тих чи інших операцій при здійсненні такого обрахунку.
Отже, операції, які звільнені від оподаткування відповідно до пункту 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, повинні враховуватися у загальному обсязі здійснених платником податку оподатковуваних та неоподатковуваних операцій при здійсненні обрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях, не залежно від того, поширюється на такі операції положення статті 199 розділу V ПКУ, чи ні.
Водночас при здійсненні платником операцій з придбання товарів/послуг, призначених для часткового використання в оподатковуваних операціях та часткового в операціях, визначених, зокрема, пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, податкові зобов'язання, відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, не нараховуються, чим забезпечується реалізація вимог пункту 199.6 статті 199 розділу V ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |