X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.02.2025 р. № 1049/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Квартирно-експлуатаційного відділу міста … (далі – Відділ) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Відділ вказує, що для складення податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі – Плата) за земельні ділянки, на яких розташовані знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, об’єкти нерухомого майна (далі – Об’єкти), код податкової пільги відповідно до Закону України    від 14 вересня 2024 року № 3603-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікацій з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» (далі – Закон № 3603), у Довідниках податкових пільг №№ 127/1, 127/2 така пільга не зазначена.

Дані про Об’єкти внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, порядок ведення якого затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня    2023 року № 624 (далі – Реєстр майна).

Відділ, посилаючись на Закон № 3603, просить повідомити код пільги для його застосування при складенні податкової декларації з Плати.

У період дії воєнного стану особливості справляння Плати врегульовано розділом ХІІ, п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Згідно з п.п. 69.14 1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у редакції Закону № 3603 (далі – п.п. 69.14 1 п. 69 Кодексу), не нараховується та не сплачується Плата за земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, дані про знищення яких та дані про земельні ділянки, на яких були розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, внесені до Реєстру майна, в межах площ (земельних ділянок), визначених цим підпунктом.

Площі земельних ділянок, на які поширюється дія п.п. 69.14 1 п. 69 Кодексу, обмежуються, зокрема для юридичних осіб – власників знищених об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості:

100 відсотками площі земельної ділянки – у разі якщо загальна площа знищеного Об’єкта дорівнює або перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій був розташований такий зруйнований Об’єкт;

50 відсотками площі земельної ділянки – у разі якщо загальна площа знищеного Об’єкта не перевищує одну третину загальної площі земельної ділянки, на якій розташовувався зруйнований Об’єкт.

Плата за земельні ділянки, на яких розташовані знищені Об'єкти, не нараховується і не сплачується за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, до останнього числа місяця, у якому зареєстровано речове право на новозбудований на такій земельній ділянці об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, або до останнього числа місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан в Україні, але не пізніше ніж до 1 січня 2026 року.

Платники Плати, які до дати набрання чинності Законом № 3603 відповідно до п. 286.2 ст. 286 Кодексу задекларували податкові зобов’язання з Плати за земельні ділянки, визначені п.п. 69.14 1 п. 69 Кодексу, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання з Плати за період починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата знищення нерухомого майна, згідно з Реєстром майна, шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

Ключовою умовою застосування звільнення щодо сплати Плати є внесення даних щодо рухомого та нерухомого майна до Реєстру майна, створеного відповідно до Закону України від 23 лютого 2023 року № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України».

Категорії пошкоджень об’єктів (ІІІ, ІІ, І,) встановлюються відповідно до Методики визначення військових втрат, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженою наказом Міністерства оборони                  від 14.09.2022 № 277, які вносяться до Реєстру майна і зазначаються у відомостях Витягу з Реєстру майна.

Для декларування податкових зобов’язань із земельного податку за земельні ділянки, на яких розташовані знищені Об’єкти, Відділ має застосовувати відомості Витягу з Реєстру майна в частині категорії пошкодження Об’єктів відповідно до норм п.п. 69.14 1 п. 69 Кодексу щодо визначення площі земельної ділянки, на яку поширюється дія цієї норми Кодексу.

Слід зазначити, що звільнення від нарахування податкових зобов’язань з Плати за земельні ділянки, на яких розташовані знищені та/або пошкоджені Об’єкти, є тимчасовими особливостями справляння Плати у період дії воєнного стану і не вважається податковою пільгою.

Додатково повідомляємо, що у податковій декларації з Плати у розділі І «Розрахунок суми земельного податку» у колонці «Площа земельної ділянки» (колонки 12 або 13) має зазначатися площа земельної ділянки, на яку поширюється встановлене п.п. 69.14 1 п. 69 Кодексу звільнення від нарахування та сплати земельного податку.

Рядок 8 «Зміст доповнення» декларації з Плати має містити інформацію про підстави зменшення загальної площі земельної ділянки.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

 

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.