Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства … щодо надання індивідуальної податкової консультації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок), керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство без надання класифікаційних ознак та функціонального призначення належних йому об’єктів нерухомості проінформувало, що є сільськогосподарським товаровиробником та має у власності комплекс нежитлових будівель, реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна 0000000000000, який розміщений за адресою: Чернівецька область, …. до якого включено навозосховище № 1 та силосні ями № 3-10, площа яких не зазначена в правовстановлюючих документах (далі – Об’єкти). При цьому Товариство зазначило, що загальна площа Об’єктів не визначалася, оскільки складові частини комплексу нежитлових будівель та споруд являють собою відкриті споруди для зберігання сільськогосподарської сировини та не містять внутрішніх приміщень.
Посилаючись на визначені у Кодексі терміни «будівлі» та «споруди» як земельні поліпшення, що не належать до будівель і призначені для виконання спеціальних технічних функцій (підпункт 14.1.238 пункту 14.1 статті 14 Кодексу), Товариство запитує: 1) чи є об’єктом оподаткування Податком об’єкти нерухомості навозосховища № 1 та силосні ями № 3-10, які являють собою відкриті споруди для зберігання сільськогосподарської сировини та не містять внутрішніх приміщень; 2) в разі, якщо об’єкти нерухомості навозосховища № 1 та силосні ями № 3-10 є об’єктом оподаткування Податком – на підставі яких відомостей Товариство може визначити базу оподаткування, враховуючи відсутність відомостей про площу цих об’єктів у правовстановлюючих документах.
Відповідно до реєстраційних даних інформаційно-телекомунікаційної системи «Податковий блок» основним задекларованим видом господарської діяльності Товариства є код КВЕД 01.11– вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, який знаходиться в секції А «Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство» ДК 009:2010.
Порядок справляння Податку врегульовано статтею 266 Кодексу, яким визначено що до об’єктів оподаткування Податком належать об’єкти житлової та нежитлової нерухомості (підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Кодексу).
До об’єктів оподаткування Податком належать, зокрема, об’єкти нежитлової нерухомості (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Кодексу) – будівлі, їх складові частини, що не є об’єктами житлової нерухомості (підпункт 14.1.1291 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Нормами Кодексу визначено, що будівлі це земельні поліпшення, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення майна, тварин, рослин, збереження інших матеріальних цінностей, провадження економічної діяльності (підпункт 14.1.15 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Крім того, слід зазначити, що положення Кодексу не містять норм щодо визначення «будівлі» в залежності від наявності чи відсутності в таких об’єктах внутрішніх приміщень.
Водночас відповідно до підпункту 5 пункту 4 Порядку проведення технічної інвентаризації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 488, до об’єктів нерухомого майна, які підлягають технічній інвентаризації та на які за результатами технічної інвентаризації виготовляються інвентаризаційні справи, матеріали технічної інвентаризації і технічні паспорти, належать виробничі будівлі, будівлі і споруди громадського та виробничого (зокрема сільськогосподарського) призначення та їх комплекси.
Водночас підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу визначено перелік об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не є об’єктом оподаткування.
Зокрема, згідно з підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу не є об’єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу «Нежитлові сільськогосподарські будівлі» (код 1271) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, який затверджено наказом Міністерства економіки України від 16 травня 2023 року № 3573 (далі – Класифікатор), що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб’єктів господарювання та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Належність будівлі до того чи іншого класу для цілей оподаткування має бути підтверджено.
Об’єктами класифікації згідно з Класифікатором є окремі споруди, що в такій класифікації поділяються на два розділи «Будівлі» та «Інженерні споруди».
Поділ на класифікаційні одиниці в межах розділів виконується перш за все відповідно до технічних характеристик споруди, які обумовлюються призначенням споруди. Будівлі класифікуються переважно за їх функціональним призначенням. Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень, повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення.
Згідно з Класифікатором, який набрав чинності з 01.01.2024, до класу (код 1271) «Нежитлові сільськогосподарські будівлі» належать будівлі, призначені для сільськогосподарської діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, конюшні, розплідники, промислові курники, зерносховища, ангари та фермерські господарські будівлі, погреби, виноробні заводи, винні чани, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо.
Надання роз’яснень щодо положень Класифікатора та його ведення забезпечує Міністерство розвитку громад та територій України.
Отже, з метою встановлення належності об’єкта нерухомості «навозосховище» та «силосна яма» до відповідного класу будівель за Класифікатором, Товариству доцільно звернутися до уповноваженого органу для отримання інформації щодо належності таких об’єктів нерухомості до певного класу Класифікатора та включити отриману класифікацію до записів реєстру майнових прав.
З огляду на викладене, Товариство, як власник об’єктів нерухомого майна, відповідає ознаці платника Податку щодо всіх об’єктів нерухомості. При цьому звільнення від обчислення податкових зобов’язань Товариство застосовуватиме для тих об’єктів нерухомості, що перебувають у його власності, які після отримання відповідних роз’яснень щодо віднесення до конкретного класу Класифікатора, відповідатимуть ознакам визначеним у пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Кодексу.
При цьому зазначаємо, що у наданому до звернення Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності …. не міститься інформації про площу Об’єктів у складі комплексу нежитлових будівель.
Визначення площі Об’єктів, у разі відсутності інформації у правовстановлюючих документах, може бути здійснено відповідно до передавального акту (серія та номер: ….), який був підставою виникнення права власності на Об’єкти або за результатами технічної інвентаризації на об’єкт нерухомого майна, проведеної відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства , щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |