X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.02.2025 р. № 1079/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 та п.п. «в»
п.п. 69.41.3 п. 69.41 ст. 69
підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення
щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Товариство у своєму зверненні повідомляє, що купує у побутового споживача електричну енергію за «зеленим тарифом» в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії таким приватним домогосподарством. Результат купівлі оформлюється актом приймання-передачі купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим тарифом» приватним домогосподарством.

На підставі регуляторних механізмів в наступних звітних періодах може відбуватися зміна обсягів електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії об’єктами електроенергетики приватних домогосподарств за минулі періоди. Відповідні зміни враховуються постачальником універсальних послуг в наступному місяці, шляхом складання актів коригування за розрахункові періоди, щодо яких відбулися відповідні зміни даних – збільшення або зменшення закупки електричної енергії за «зеленим тарифом».

На підставі актів коригування за розрахункові періоди, щодо яких відбулися відповідні зміни у поточному періоді проводиться коригування сум нарахованих доходів фізичних особам, а саме збільшення (нарахування) або зменшення доходів та у звітному (поточному) періоді відображається у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок).

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. В який період Товариство повинно включити коригування (збільшення/зменшення доходів за минулий розрахунковий період) за актом коригування минулих розрахункових періодів, що складений після 01.12.2024, у додаток 4ДФ до Розрахунку, а саме відобразити  збільшення/зменшення доходів фізичної особи відповідно до зазначеного акту, податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

2. Яку ставку військового збору необхідно застосовувати до коригування (збільшення/зменшення) доходів фізичної особи згідно з актом коригування минулих розрахункових періодів, що складений після 01.12.2024?

Щодо першого питання

Наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2025 № 39 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4», із змінами та доповненнями, який набрав чинності 06.02.2025 (далі – Наказ № 39), внесені зміни до форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску і Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок), затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі – Наказ № 4).

Пунктом 3 Наказу № 39 встановлено, що Розрахунок за формою в редакції Наказу № 39 подається перший раз за січень 2025 року.

До 10 лютого 2025 року Розрахунок за звітний (податковий) період за IV квартал 2024 року подається за формою, затвердженою Наказом № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2023 № 113).

Відповідно до абзацу першого п. 50.1 ст. 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Порядок проведення коригувань Розрахунку визначений розділом V Порядку.

Коригування поданого і прийнятого Розрахунків проводяться на підставі самостійно виявлених платником помилок, а також на підставі повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом (п. 1 розділу V Порядку).

Пунктом 2 розділу V Порядку передбачено, що для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за 2021 – 2024 роки вважати відповідними такі періоди:

I квартал:

1 місяць - січень (1);

2 місяць - лютий (2);

3 місяць - березень (3);

II квартал:

1 місяць - квітень (4);

2 місяць - травень (5);

3 місяць - червень (6);

III квартал:

1 місяць - липень (7);

2 місяць - серпень (8);

3 місяць - вересень (9);

IV квартал:

1 місяць - жовтень (10);

2 місяць - листопад (11);

3 місяць - грудень (12).

Для цілей коригування платником самостійно виявлених помилок за періоди до 2021 року вважати відповідними такі періоди:

для податкових агентів:

I квартал: березень (3);

II квартал: червень (6);

III квартал: вересень (9);

IV квартал: грудень (12).

При цьому коригування здійснюється в порядку, визначеному п. 10
розділу V Порядку з типом «Уточнюючий»;

для платників єдиного внеску – відповідний місяць, за який здійснюється коригування.

Згідно з п. 3 розділу V Порядку поданим і прийнятим до граничного строку подання вважається Розрахунок, який прийнятий контролюючим органом та пройшов всі контролі, у тому числі під час завантаження до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб, залишається чинним під час прийняття контролюючим органом наступного Розрахунку за такий звітний (податковий) період.

 

На підставі такого Розрахунку здійснюється коригування необхідних реквізитів та показників як у межах звітного (податкового) періоду, так і поза його межами.

Розрахунок, сформований для виправлення помилок за звітний (податковий) та за попередній періоди, не має містити інших додатків крім тих, у яких проводиться коригування.

Порядок заповнення «Звітного нового» та «Уточнюючого» Розрахунків при коригуванні сум податку на доходи фізичних осіб, військового збору є однаковим. Розрахунки «Звітний новий» та «Уточнюючий» подаються на підставі інформації з раніше поданих Розрахунків і містять інформацію лише за рядками з реквізитами або сумами нарахованого податку на доходи фізичних осіб, військового збору, які уточнюються. Для заповнення також використовується інформація з повідомлень про виявлені помилки, які відправляються контролюючими органами до платника (п. 7 розд. V Порядку).

Відповідно до п. 11 розділу V Порядку коригування показників додатка 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – додаток 4ДФ) до Розрахунку проводиться таким чином:

1) у розділі I «Персоніфіковані дані про суми нарахованого (виплаченого) на користь фізичних осіб доходу та нарахованих (перерахованих) до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору»:

для виключення одного помилкового рядка з попередньо поданої (прийнятої) інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 10 указати «1» - на виключення рядка;

для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи й у графі 10 указати «0» - на введення рядка;

для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію відповідно до абзацу другого п.п. 1 п. 11 розділу V Порядку та ввести правильну інформацію відповідно до абзацу третього п.п. 1
п. 11 розділу V Порядку, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 10 указується «1» - рядок на виключення, а в другому – «0» - рядок на введення;

2) у розділі II «Зведені дані про оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею»:

у рядку «Військовий збір» під час проведення коригування показників додатка 4ДФ до Розрахунку за минулі періоди зазначається період, відповідно за який була подана звітність, що коригується. При цьому коригування показників Розрахунку за періоди до 01 січня 2021 року у розділі I графи 5а, 5 не заповнюються. Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку «Військовий збір – виключення» потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Військовий збір» відобразити правильну інформацію.

Таким чином, результат перерахунку сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб і військового збору за будь-який попередній звітний період відповідно до акту коригування минулих розрахункових періодів, що складений після 01.12.2024, відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку у тому звітному періоді, у якому проведено такий перерахунок.

Щодо другого питання

Законом України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період воєнного стану», який
набрав чинності з 01.12.2024, внесено зміни до розділу IV Кодексу та
п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі – Закон № 4015).

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені п. 162.1
ст. 162 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу).

Об’єктом оподаткування військовим збором, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Підпунктом 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу встановлено, що об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Пунктом 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, інші доходи, крім визначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2                 ст. 164 Кодексу).

Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, 5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161
підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору з доходів платників військового збору, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161
підрозділу 10 розділу
XX «Перехідні положення» Кодексу, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, за ставками, визначеними п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).   

Згідно з п.п. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету з доходів платників, зазначених у п.п. 1 п. 1.1 пункту 161 підрозділі 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є особи, визначені у ст. 171 Кодексу, зокрема, податкові агенти.

Враховуючи викладене, у разі якщо за результатом перерахунку сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб і військового збору за будь-який попередній звітний період податковим агентом було проведено донарахування доходу фізичній особі (побутовому споживачу) після  01 грудня 2024 року, то дохід у сумі донарахування оподатковується військовим збором за ставкою 5 відсотків.

При цьому дохід від купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим тарифом», що був нарахований та виплачений юридичною особою на користь фізичної особи до 01 грудня 2024 року, тобто до набрання чинності Закону
№ 4015,
оподатковується військовим збором за ставкою 1,5 відсотка, а отже обов’язку щодо проведення перерахунку раніше сплаченого військового збору у юридичної особи не виникає.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.