Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств, платниками податку, які здійснюють діяльність із торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, у разі наявності за таким платежем надміру сплачених грошових зобов’язань, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
У зверненні платник податків повідомив, про наявність надміру сплачених грошових зобов’язань по коду платежу 11021700 «Авансові внески з податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі».
У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи можна не сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожен пункт обміну іноземних валют в січні 2025 року відповідно до вимог п.п. 141.13.1 п. 141.13 Кодексу, за умови наявності переплати за відповідним кодом платежу?
Відповідно до п. 137.11 ст. 137 Кодексу платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, зобов’язані сплачувати авансові внески з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця. Авансові внески та податок на прибуток підприємств, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, визначаються у порядку, передбаченому п. 141.13 ст. 141 Кодексу.
Згідно з вимогами п.п. 141.13.1 п. 141.13 ст. 141 Кодексу платники податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, сплачують щомісяця, не пізніше останнього операційного (банківського) дня поточного місяця, авансовий внесок з податку на прибуток підприємств за кожний пункт обміну іноземної валюти, внесений до Реєстру пунктів обміну іноземної валюти станом на перше число поточного місяця, у розмірі, визначеному пп. 141.13.2 п. 141.13 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п.п. 141.13.3 п. 141.13 ст. 141 Кодексу авансові внески з податку на прибуток підприємств, сплачені відповідно до п. 141.13 Кодексу, є невід’ємною частиною податку на прибуток.
Сплачена протягом звітного (податкового) періоду сума авансових внесків з податку на прибуток підприємств зменшує податкові зобов’язання з податку на прибуток підприємств, розраховані за результатами такого звітного (податкового) періоду за базовою (основною) ставкою, визначеною статтею 136 Кодексу, у сумі, що не перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного (податкового) року, перевищує суму нарахованого податкового зобов’язання за такий податковий (звітний) рік, сума такого перевищення не переноситься у зменшення податкових зобов’язань наступних податкових (звітних) періодів.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток не підлягає поверненню платнику податку як надміру та/або помилково сплачені податкові зобов’язання, не може бути зарахована в рахунок інших податків і зборів (обов’язкових платежів) та на неї не поширюються положення ст. 43 Кодексу.
Підпунктом 141.13.4 п. 141.13 ст. 141 Кодексу визначено, що грошове зобов’язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств вважається узгодженим у момент виникнення такого зобов’язання, який визначається за календарною датою, встановленою п.п. 141.13.1 п. 141.13 ст. 141 Кодексу для граничного строку сплати авансового внеску з податку на прибуток підприємств до відповідного бюджету.
Для сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств, платниками податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію», зі змінами, визначено код бюджетної класифікації - 11021700.
Згідно з п.п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Кодексу надміру сплачені грошові зобов’язання - цє суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Зокрема, п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.
Джерелами самостійної сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів (абзац перший п. 87.1 ст. 87 Кодексу).
Згідно з абзацом третім п. 87.1 ст. 87 Кодексу сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також, зокрема: а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника).
Отже, якщо станом на дату проведення нарахування грошових зобов’язань у податковому (звітному) періоді у платника податків обліковуються надміру сплачені суми з відповідного платежу, то такі нараховані грошові зобов’язання можуть бути погашені за рахунок переплати.
Таким чином, сума надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств, що сплачується платниками податку, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі може бути використана в рахунок погашення майбутніх нарахувань грошових зобов’язань з відповідного платежу, визначених платником податків у податковій звітності з податку на прибуток підприємств.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |