X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.02.2025 р. № 1130/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи (    ) щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У зверненні фізична особа зазначає, що є податковим резидентом України та володіє (  ) акцій (  ), юридичної особи, зареєстрованої за законодавством (  ) (далі – Компанія). Компанія наразі перебуває у процесі редоміциляції з (   ). Компанія змінює державу, в якій здійснює свою діяльність, проте не втрачає свою правосуб’єктність. Процес редоміціляції Компанії було ініційовано (  ) на підставі рішення єдиного акціонера. (  ) Компанію було включено до (  ) реєстру з новим реєстраційним номером та новим найменуванням – (  ), що підтверджується тимчасовим сертифікатом про продовження діяльності у (  ). У наступному Компанія буде виключена з реєстру (  ) та отримує відповідне підтвердження. Після цього у (  ) буде отримано сертифікат про продовження діяльності (остаточний). Водночас в реєстрі компаній (  ) датою реєстрації Компанії є дата видачи тимчасового сертифікату про провадження діяльності (   ). Компанія має нові статутні документи, проте всі активи та зобов’язання Компанії залишаються незмінними. Як зазначено у зверненні ліквідація однієї Компанії та створення нової та/або зміна структури власності не відбувається. Процес редоміціляції ніяк не впливає на існування Компанії як такої. Компанія продовжує існувати безперервно.

У зв’язку з наведеним у фізичної особи виникли питання щодо подання Повідомлень та заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії. При цьому фізична особа просить надати індивідуальну податкову консультацію (не зазначає конкретних питань) та наводить висновки, які просить підтвердити висновки:

1. У зв’язку з редоміціляцією (переміщенням) Компанії з (  ) у фізичної особи не виникає обов’язку щодо подання Повідомлення про набуття та/або відчуження частки в Компанії на підставі підпункту 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 Кодексу.

2.  У Звіті про контрольовані іноземні компанії щодо Компанії за 2024 рік інформацію у графах 8, 9, 12, 13, 15, 16 необхідно вказувати відповідно до даних з реєстру компаній (  ).

Щодо питання 1

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», зі змінами та доповненнями, розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка відповідно до Закону України від 17 грудня 2020 року                      № 1117-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування»  набрала чинності з 01 січня                 2022 року.

Так, відповідно до підпункту 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 Кодексу, зокрема, фізична особа - резидент України зобов'язана повідомляти контролюючий орган про:

кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 392 Кодексу;

заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог статті 392 Кодексу;

ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю). Форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Форма та Порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 № 512, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2021 за № 1525/37147 (далі – Порядок № 512).

Також слід зазначити, що редоміциляція – це процедура переведення юридичної особи з однієї юрисдикції в іншу, основними умовами якого є схожість законодавчого регулювання діяльності компанії в обох юрисдикціях, а також передбаченість законодавством цих юрисдикцій такої процедури.

Отже, фізична особа – резидент України, що є прямим або опосередкованим власником (контролером) контрольованої іноземної компанії, зобов'язана повідомляти контролюючий орган, зокрема, про набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі та/або здійснення (припинення) фактичного контролю над іноземною юридичною особою у строки визначені підпунктом 392.5.5                  пункту 392.5 статті 392 Кодексу.

При цьому, подання контролюючою особою Повідомлення з підстав проведення або закінчення проведення процедури редоміциляції юридичної особи не передбачено підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 Кодексу та                     Порядком № 512 його подання.

Щодо питання 2

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України відповідно до правил, визначених Кодексом                  (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).

Згідно з підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

До Звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії подаються разом із річною декларацією про майновий стан і доходи або податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за наступний звітний (податковий) період.

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року (підпункт 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 Кодексу).

Підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 Кодексу визначено інформацію, яка зазначається у Звіті про контрольовані іноземні компанії.

При цьому згідно з підпунктом 392.5.4 пункту 392.5 статті 392 Кодексу передбачено, що у разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності контрольованої іноземної компанії та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про контрольовані іноземні компанії за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами «а» - «в» підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 Кодексу.

Контролююча особа зобов'язана подати повний звіт про контрольовані іноземні компанії до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком. У разі якщо відповідно до такого звіту загальний оподатковуваний дохід, об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи збільшується, така особа до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком, подає уточнюючу річну декларацію про майновий стан і доходи або податкову декларацію з податку на прибуток підприємств. При цьому штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Форма звіту про контрольовані іноземні компанії, скорочена форма звіту про контрольовані іноземні компанії та порядок їх заповнення і подання встановлюються затверджені наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254 «Про затвердження форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, Порядку заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу та Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.10.2022 за № 1219/38555 (далі – Порядок  № 254).

Отже, норми Кодексу та Порядку № 254  не встановлюють подання окремого Звіту про контрольовані іноземні компанії у випадку проведення процедури редоміциляції юридичної особи.

Таким чином, з урахуванням фактичних обставин, наведених у Вашому зверненні, у графах 8, 9, 12, 13, 15, 16 Звіту про контрольовані іноземні компанії щодо Компанії за 2024 рік зазначається інформація відповідно до даних з реєстру компаній (  ).

Разом з тим, з метою виключення непорозумінь під час опрацювання контролюючими органами Звіту про контрольовані іноземні компанії за 2024 рік вважаємо за доцільне, у даному конкретному випадку, подання додаткової інформації до Звіту про контрольовані іноземні компанії з відображенням подій та документів щодо здійснення процедури редоміціляції Компанії.

Згідно з пунктом 52.2 статтею 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.