X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.03.2025 р. № 1138/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Акціонерного товариства (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з орендної плати за землю та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Товариство поінформувало про укладені із … міською радою (далі – Рада) договори оренди земельних ділянок комунальної власності від 09.12.2010 та від 12.12.2012 (далі – Договори) (копії Договорів не надані). Рішенням Ради від 30.06.2015 затверджено нову нормативну грошову оцінку (далі – Оцінка) земель м. Запоріжжя, яка набула чинності з 01.01.2016 року.          

Товариство у періоді 2016 – 2024 роки задекларувало податкові зобов’язання з орендної плати відповідно до умов Договорів, із застосуванням щорічної індексації Оцінки.

Товариство просить надати роз’яснення, чи повинно було використовувати з 2016 року нову Оцінку земельних ділянок для обчислення податкових зобов’язань з орендної плати, якщо зміни до Договорів не вносилися, та чи підлягають донарахуванню задекларовані суми податкових зобов’язань, з урахуванням встановлених ст. 102 Кодексу строків давності, якщо за результатами перевірки контролюючого органу, проведеної у 2019 році, порушень із справляння орендної плати не встановлено.

Відносини з оренди землі регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі – Закон № 161) та договором оренди, а справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності – Кодексом.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності справляється відповідно до вимог ст288 Кодексу. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Кодексу). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (п. 288.4 ст. 288 Кодексу).

Базою оподаткування платою за землю є Оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Кодексу (п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 289.1 ст. 289 Кодексу).

За змістом ст. 15 Закону № 161 істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Типовий договір оренди землі затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220, п. 5 якого передбачено відображення Оцінки земельних ділянок на дату укладення договору оренди.

Пунктом 286.2 ст. 286 Кодексу передбачено, що витяг з технічної документації Оцінки подається при поданні першої декларації з плати за землю (фактичного початку діяльності як платника плати за землю), а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової Оцінки землі.

Отже, з дати набрання чинності відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо затвердження виконаної Оцінки, платник має уточнити податкові зобов’язання з плати за землю, незалежно від внесення нової Оцінки до договору оренди.

Внесення змін до податкової звітності визначено ст. 50 Кодексу, згідно з якою у разі у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 Кодексу) платник податків, самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Слід врахувати, що на період дії карантину з 18.03.2020 по 30.06.2023, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупинявся перебіг строків давності, передбачений ст. 102 Кодексу (абзац одинадцятий п. 52 ² підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Задекларовані Товариством податкові зобов’язання з орендної плати можуть бути уточнені з урахуванням нової Оцінки земельних ділянок та  щорічної індексації, визначеної відповідно до законодавства, з урахуванням строків давності, встановлених ст. 102 Кодексу та періодом дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Водночас обставини справи, зазначені у зверненні, потребують аналізу документів та матеріалів, тому висновки з питань практичного застосування норм податкового законодавства надаються Державною податковою службою України, виходячи із суті запитання та наявної інформації, наданої у зверненні.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.