Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство-1) про надання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань визначення мінімального податкового зобов'язання (далі - МПЗ) стосовно сільськогосподарських угідь при реорганізації шляхом приєднання та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство-1 повідомило, що отримало індивідуальну податкову консультацію щодо визначення МПЗ в 2025 році (за 2024 рік) стосовно сільськогосподарських угідь, якими користувалося Товариство-2 до підписання "Передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів" (далі - Передавальний акт).
Відповідно до інформації Товариства-1 31 липня 2024 року був складений, підписаний та нотаріально завірений Передавальний акт. Процедура реорганізації Товариства-2 шляхом приєднання до Товариства-1 була завершена 08 серпня 2024 року та здійснена державна реєстрація припинення Товариства-2.
Товариство-1 просить надати уточнення до індивідуальної податкової консультації з питання: з якого місяця для Товариства-1 (правонаступника) визначається МПЗ за 2024 рік щодо переданих земельних ділянок у податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2025 рік (далі – Декларація) з липня 2024 року (враховуючи дату складання, підписання та нотаріально завірення Передавального акту) чи з серпня 2024 року (враховуючи дату завершення процедури реорганізації Товариства-2).
Щодо зазначеного питання.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом.
Поняття МПЗ визначено пп. 14.1.1142 п. 14.1 ст. 14 Кодексу - це мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов'язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 381.1.4
п. 381.1 ст. 381 Кодексу).
Форма податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, зі змінами та доповненнями.
Зокрема, Додаток 3 є невід'ємною частиною Декларації та подається як до звітної Декларації так і до загальної Декларації.
Тобто, Додаток 3 з розрахунком МПЗ за 2024 рік подається сільськогосподарськими товаровиробниками у складі Декларації на 2025 рік.
Відносини щодо власності, користування земельними ділянками регулюються Цивільним кодексом України та Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), Законом України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV "Про оренду землі".
Статтями 125, 126 ЗКУ встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Права власності, користування земельною ділянкою оформлюються відповідно до Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Пунктом 381.4 ст. 381 Кодексу визначено, що у разі переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року та за умови державної реєстрації такого права відповідно до законодавства, МПЗ щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) за період з 1 січня такого календарного року до початку місяця, в якому припинилося право власності на таку земельну ділянку, або в якому така земельна ділянка передана в користування (оренду, суборенду, емфітевзис), а для нового власника, орендаря або користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) - починаючи з місяця, в якому він набув право власності або право користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди на таку земельну ділянку, та враховується у складі загального МПЗ кожного з таких власників або користувачів.
У разі відсутності державної реєстрації переходу права власності або права користування, у тому числі оренди, емфітевзису, суборенди, на земельну ділянку, віднесену до сільськогосподарських угідь, від одного власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) до іншого власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) протягом календарного року МПЗ щодо такої земельної ділянки визначається для попереднього власника, орендаря, користувача на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) на загальних підставах за податковий (звітний) рік.
Враховуючи зазначене, для Товариства-1 (правонаступника) МПЗ за
2024 рік щодо переданих земельних ділянок (паїв) визначається у складі Декларації за 2025 рік починаючи з місяця, в якому він набув прав та обов'язків користування такими земельними ділянками відповідно до державної реєстрації такого права згідно із законодавством.
Разом з тим, кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |