X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.03.2025 р. № 1165/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення фермерського господарства (далі – Господарство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо розрахунку мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ) за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 з врахуванням норм п. 74 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та, керуючись ст. 52 Кодексу, у межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Господарство повідомило, що орендує земельні ділянки (паї), що розташовані в межах території «» сільської територіальної громади Миколаївської області, яка визначена зоною можливих бойових дій відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі – Перелік територій).

Господарство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи поширюється норма п. 74 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу, в частині визначення суми МПЗ, яка не може становити менше 700 гривень з
    1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, 1400 гривень з 1 гектара, для земельних ділянок (паїв), орендованих Господарством, що розташовані в межах території «» сільської територіальної громади Миколаївської області (територія включена до територій можливих бойових дій відповідно до Переліку територій)?
  2. Чи може Господарство при визначенні МПЗ за період з 01.01.2024 по 31.12024 не враховувати розмір в сумі МПЗ 1400 гривень з 1 гектара для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, а розраховувати МПЗ за коефіцієнтом 0,05 виходячи із фактичної нормативно грошової оцінки?

 

Щодо першого та другого питань

Поняття МПЗ визначено пп.14.1.114 2 п.14.1 ст.14 Кодексу – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.

МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік
(пп. 381.1.4 п. 381.1 ст. 381 Кодексу).

Розрахунок МПЗ щодо земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких проведена та не проведена, обчислюється за формулами, встановленими пп. 381.1.1, 381.1.2 п. 381.1 ст. 381 Кодексу.

Відповідно до пп. 381.1.1 п. 381.1 ст. 381 Кодексу МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, обчислюється за формулою:

МПЗ = НГОд х К х М / 12,

де:

МПЗ - мінімальне податкове зобов'язання;

НГОд - нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;

К - коефіцієнт, який становить 0,05;

М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Згідно з пп. 381.1.2 п. 381.1 ст. 381 Кодексу МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої не проведена, обчислюється за формулою:

МПЗ = НГО х S х К х М / 12,

де:

МПЗ - мінімальне податкове зобов'язання;

НГО - нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по Автономній Республіці Крим або по області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом для справляння плати за землю;

S - площа земельної ділянки, гектарах;

К - коефіцієнт, що становить 0,05;

М - кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

Особливості визначення загального МПЗ платників єдиного податку встановлено ст. 2971 Кодексу.

Пунктом 2971.1 ст. 2971 Кодексу визначено, що платники єдиного податку - власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов'язані подавати додаток з розрахунком загального МПЗ у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.

Пунктом 74 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу  встановлено, що при визначенні МПЗ у період з 1 січня 2024 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, сума МПЗ, визначена відповідно до пп. 381.1.1 і 381.1.2 ст. 381 Кодексу, не може становити менше 700 гривень з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, - 1400 гривень з 1 гектара.

Дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї) що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Території «» сільської територіальної громади Миколаївської області включені до підрозділу 1 «Території можливих бойових дій» розділу I «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» Переліку територій з 11.11.2022 по теперішній час.

Таким чином, на платника податків, який має у власності чи користуванні земельні ділянки (паї), що розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, не поширюється дія
п. 74 підрозд.
10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу. Розрахунок МПЗ щодо земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких проведена та не проведена, обчислюється за формулами, встановленими пп. 381.1.1, 381.1.2
п. 381.1 ст. 381 Кодексу.

 

Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).