X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.03.2025 р. № 1212/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо оподаткування орендної плати, перерахованої ТОВ за користування транспортними засобами, отриманими від фізичної особи-підприємця та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ є виробником дверей та платником податку на прибуток.

Для проведення господарської діяльності, ТОВ потребує транспортних засобів для перевезення товару (дверей). ТОВ планує орендувати у фізичної особи-підприємця-платника єдиного податку 3 групи декілька транспортних засобів, зареєстрованих на праві власності за такою фізичною особою. Ця фізична особа є працівником ТОВ – заступником директора, до трудових функцій якого не належить керування транспортними засобами та/або перевезення вантажів.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи не буде вважатись заробітною платою у розумінні п.п. 14.1.48
    п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей її оподаткування ПДФО та військовим збором сума орендної плати, отримана фізичною особою – підприємцем (далі – ФОП) від ТОВ за договором оренди транспортних засобів, що перебувають у власності такої фізичної особи, у разі, якщо ФОП є одночасно працівником ТОВ?
  2. Чи передбачені нормами Кодексу будь-які обмеження для ТОВ як платника податку на прибуток підприємств, які виникають при укладенні ним з ФОП, що є одночасно працівником ТОВ, договору оренди транспортних засобів, що перебувають у власності такої фізичної особи, та перерахуванні ТОВ орендної плати за таким договором?
  3. Чи передбачено для ТОВ визначення податкових різниць з податку на прибуток підприємств при перерахуванні ним орендної плати за укладеним з ФОП, що є одночасно працівником ТОВ, договором оренди транспортних засобів, що перебувають у власності такої фізичної особи?

 

Щодо питання 1

Згідно з п.п 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 Кодексу заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.

Так, відповідно до частини першої ст. 1 Закону України від 24 березня               1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

При цьому трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін (ст. 21 Кодексу законів про працю України).

Разом з тим ст. 2 Господарського кодексу України (далі – ГКУ), передбачено, що учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, у свою чергу суб’єктами господарювання згідно зі ст. 55 ГКУ є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом (частина перша ст. 320 ЦКУ).

Відповідно до частини першої ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

При цьому істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (частина перша ст. 284 ГКУ).

Враховуючи викладене, оскільки дохід у вигляді заробітної плати виплачується юридичною особою (роботодавцем) на користь фізичної особи (працівника) на підставі трудового договору за виконану роботу, а також зважаючи на те, що істотною умовою договору оренди, укладеного між фізичною особою – підприємцем та юридичною особою, є виплата доходу у вигляді орендної плати, то у розумінні Кодексу, ГКУ та Кодексу законів про працю України зазначені доходи слід розглядати як окремі види доходів, особливості оподатковуються яких податком на доходи фізичних осіб і військовим збором встановлені розділом IV та п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Щодо питань 2, 3

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту .

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму орендної плати, перерахованої фізичній особі - підприємцю - платнику єдиного податку 3 групи за користування транспортними засобами.

Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).