X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.03.2025 р. № 1239/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

                                                                    

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо формування доходів на суму кредиторської заборгованості за кредитним договором, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ отримало кредит від ПАТ «» (далі – ПАТ) згідно договору «Про відкриття невідновлювальної кредитної лінії» від 29.09.2011. На початок повномаштабної агресії російської федерації у ТОВ залишилась кредиторська заборгованість по даному договору. ПАТ 14.10.2022 без попередження ТОВ змінив сторону (кредитора). Замість ПАТ  кредитором в договорі стало ООО «» (Киргизька Республіка) (далі – ООО), якому ПАТ переуступив  всі вимоги заборгованості за договором.

Як зазначає ТОВ, у період з 30.04.2024 по 10.06.2024 ГУ ДПС у «» області було проведено документальну планову виїзну перевірку за період з 01.01.2017 по 31.12.2023. За результатами перевірки встановлено завищення суми від’ємного значення об’єкта оподаткування (в т.ч. кредиторська заборгованість перед ООО). ТОВ, не погоджуючись з висновками документальної планової виїзної перевірки звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування одного з податкових повідомлень-рішень, прийнятих ГУ ДПС у «» області.

В зв’язку з тим, що минув термін погашення кредиту, ТОВ прийняло рішення про збільшення доходу на суму кредиторської заборгованості перед ООО.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:

чи потрібно буде повторно, за рішенням суду, збільшити суму доходу від будь-якої діяльності за кредиторською заборгованістю перед ООО, згідно укладеної додаткової угоди від 01.12.2023 до договору від 29.09.2011 у разі прийняття судового рішення на користь податкового органу, тобто у разі відмови у задоволенні позову ТОВ, якщо ТОВ самостійно, не дочекавшись проходження всіх інстанцій оскарження, визнає кредиторську заборгованість перед ООО і збільшить суму доходу від будь-якої діяльності?

 

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з п. 44.2 ст. 44 Кодексу для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму списаної кредиторської заборгованості за кредитним договором перед нерезидентом.

Така операція відображається згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування на підставі належним чином оформлених первинних документів.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами).

Отже, з питання порядку формування доходу у бухгалтерському обліку на суму списаної кредиторської заборгованості перед нерезидентом, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).