X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.03.2025 р. № 1334/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей застосування норм, визначених статтею 199 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство здійснює операції, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (постачання товарів за державними контрактами з оборонних закупівель).

Зважаючи на норми абзацу тринадцятого підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, згідно з яким у разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо врахування зазначених операцій при розрахунку частки використання товарів/послуг в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX» ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі», що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, визначеними цим підпунктом.

Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема операції з постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб'єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

Абзацом тринадцятим підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ передбачено, що у разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Статтею 199 розділу V ПКУ встановлено порядок формування податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються частково в оподатковуваних, а частково в неоподатковуваних ПДВ операціях.

Так, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях (пункт 199.1 статті 199 розділу V ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 – 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).

Форма та порядок заповнення податкової декларації з ПДВ (далі – декларація)  затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Згідно з підпунктом 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 декларації вказуються, зокрема, обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування, та коригування за такими операціями.

У рядку 5.1 (з рядка 5) вказуються обсяги операцій (з урахуванням коригування), які звільнені від оподаткування. Коригування обсягів за такими операціями окремо відображається у рядку 5.1.1.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5 декларації, обов'язковим є подання додатку 5 (Д5).

Додаток 5 заповнюється в розрізі операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання послуг, що здійснюються за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях здійснюється у таблиці 1 додатку 5 до декларації.

Відповідно до встановленої Порядком № 21 форми, у графі 4 таблиці 1 додатка 5 зазначається загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 3, 5, 7.1, 7.2.1, 7.2.2 та 7.2.3 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків), тобто всі, без виключення, операції платника податку, як ті, до яких не застосовуються положення статті 199 розділу V ПКУ (оподатковувані за ставками 20%, 0%, 7%, 14%), так і ті, до яких положення статті 199 розділу V ПКУ мають застосовуватись (звільнені від оподаткування ПДВ, або не є об’єктом оподаткування ПДВ).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Пунктом 199.2 статті 199 розділу V ПКУ чітко визначено порядок обрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, відповідно до якого така частка визначається як співвідношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій до сукупних обсягів постачання оподатковуваних (за ставками 20%, 7%, 14%, 0%) та неоподатковуваних (звільнених від оподаткування; тих, які не є обʼєктом оподаткування; тих, місце постачання яких визначається за межами митної території України, тощо) операцій.

Таким чином, при визначенні частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях враховуються усі операції з постачання товарів/послуг, здійснені платником податку (оподатковувані та неоподатковувані, у тому числі ті операції, при здійсненні яких не застосовуються норми статті 199 розділу V ПКУ). Пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ не містить будь-яких виключень щодо неврахування тих чи інших операцій у сукупному обсязі здійснених платником податку операцій.

З метою реалізації норм пункту 199.2 статті 199 розділу V ПКУ у складі декларації передбачено додаток 5, у таблиці 1 якого здійснюється передбачений зазначеним пунктом розрахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях (графа 6). Частка використання товарів/послуг та необоротних активів в неоподатковуваних операціях розраховується у графі 7 таблиці 1 додатку 5 до декларації виходячи з частки використання товарів/послуг та необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Порядок розрахунку частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях у повній мірі відповідає вимогам до такого розрахунку, визначеним пунктом 199.2 статті 199 розділу V ПКУ.

Таким чином, чинними нормами ПКУ та Порядку № 21 передбачено врахування при обрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях усіх сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій та не передбачено будь-яких виключень щодо врахування/неврахування тих чи інших операцій при здійсненні такого обрахунку.

Отже, операції, які звільнені від оподаткування відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, повинні враховуватися у загальному обсязі здійснених платником податку оподатковуваних та неоподатковуваних операцій при здійсненні обрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях, не залежно від того, чи застосовуються щодо таких операцій положення статті 199 розділу V ПКУ, чи ні.

Водночас при здійсненні платником операцій з придбання товарів/послуг, призначених для часткового використання в оподатковуваних операціях та часткового в операціях, визначених, зокрема, підпунктами 4, 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, податкові зобов'язання, передбачені пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, не нараховуються, чим забезпечується реалізація вимог абзацу тринадцятого підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Крім того слід зазначити, що індивідуальні податкові консультації, на які Товариство посилається у своєму зверненні, є роз’ясненнями щодо практичного застосування норм податкового законодавства, які надані відповідно до статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ іншим платникам податку на їх звернення виходячи з конкретних обставин, викладених у таких зверненнях, та не можуть бути використані Товариством у його діяльності.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).