X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.03.2025 р. № 1336/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо застосування норм пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником та постачальником товарів оборонного призначення, назва і коди УКТ ЗЕД яких вказано у зверненні (далі – Товари). Кінцевими отримувачами (споживачами) Товарів є правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, утворені відповідно до Законів України, для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) за якою ставкою податку на додану вартість оподатковуються операції з постачання Товарів підрозділам ЗСУ на підставі державних контрактів?

2) за якою ставкою податку на додану вартість оподатковуються операції з постачання Товарів юридичним або фізичним особам (військовим ЗСУ, волонтерам), які в подальшому самі передають Товари підрозділам ЗСУ?

3) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операції з безкоштовної передачі Товарів як благодійної допомоги підрозділам ЗСУ?

4) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операції з безкоштовної передачі
Товарів як благодійної допомоги юридичним або фізичним особам (військовим ЗСУ, волонтерам), які в подальшому самі передають Товари підрозділам ЗСУ?

5) чи потрібно складати та реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) при здійсненні операцій, які зазначені в 1-4 питаннях?

6) чи має право Товариство скористатися податковим кредитом під час закупівлі запчастин, матеріалів, послуг для виробництва Товарів з подальшим постачанням підрозділам ЗСУ, постачання іншим покупцям, надання благодійної допомоги підрозділам ЗСУ та фізичним особам, які самостійно передають Товари?

7) чи вважаються Товари, які безкоштовно передаються як благодійна допомога підрозділам ЗСУ, юридичним або фізичним особам (військовим ЗСУ, волонтерам), які в подальшому самі передають Товари підрозділам ЗСУ, використаними платником податку в неоподаткованих податком на додану вартість операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, та чи необхідно Товариству застосовувати положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 за переліченими операціями з постачання продукції?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 – 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно з пунктами 2, 10, 17, 28 та 29 частини першої статті 1 розділу I Закону України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (далі – Закон № 808):

виконавець державного контракту (договору) з оборонних закупівель (далі – виконавець державного контракту (договору) – суб’єкт господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності або іноземний суб’єкт господарювання (інша іноземна юридична особа) чи об’єднання юридичних осіб, з якими укладено державний контракт (договір) за результатами проведення закупівель, визначених Законом № 808;

державні замовники у сфері оборони (далі – державні замовники) – визначені Кабінетом Міністрів України центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, військові формування, утворені відповідно до законів України;

державний контракт (договір) (далі – державний контракт (договір)) – угода, укладена у письмовій формі державним замовником від імені держави з виконавцем відповідно до затверджених планів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення;

співвиконавці/субпідрядники – суб’єкти господарювання незалежно від їх форми власності, іноземні суб’єкти господарювання, які залучаються виконавцями державних контрактів (договорів) на підставі договорів, у тому числі зовнішньоекономічних договорів (контрактів), до виконання укладених із державним замовником державних контрактів (договорів);

товари оборонного призначення – озброєння, військова та спеціальна техніка, зброя і боєприпаси, спеціальні комплектувальні вироби для їх виготовлення та експлуатації, матеріали та обладнання, спеціально призначені для їх розроблення, виготовлення або використання, спеціальні технічні засоби, технічні засоби з розвідки, засоби технічного та криптографічного захисту інформації, засоби спеціального зв’язку, космічна техніка військового та подвійного призначення, засоби індивідуального захисту (бронежилети всіх класів захисту, протиударні, кулезахисні шоломи, комплекти протиударного захисту тощо), спеціальні засоби (кайданки, кийки, засоби, споряджені речовинами сльозогінної, світлошумової дії тощо), спеціальні (спеціалізовані) транспортні засоби; комп’ютерна, оптична, вимірювальна та інша техніка; спеціальний формений одяг, необхідний для виконання завдань правоохоронними органами, структурними підрозділами органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, військовими формуваннями з правоохоронними функціями, товари подвійного використання для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, розвитку обороноздатності держави та системи національної стійкості, а також будь-які інші товари, які закуповуються державними замовниками, визначеними згідно з пунктом 10 частини першої статті 1 розділу I Закону № 808, для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування податком на додану вартість та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в ЄРПН визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи, ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями.

Згідно з пунктами 201.1, 201.3, 201.5, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах «а» – «н» підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб’єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

До наведених у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операцій норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Якщо Товари належить до товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, а Товариство є виконавцем або співвиконавцем у розумінні норм Закону № 808 і здійснює постачання Товарів у межах державного контракту, то такі операції Товариства підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Щодо питання 2

Якщо Товари належать до категорії товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то операції Товариства з постачання Товарів юридичним особам та фізичним особам (військовим ЗСУ, волонтерам) підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ (за умови, що кінцевим отримувачем Товарів відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами відповідного договору визначено, зокрема підрозділи Збройних Сил України).

Щодо питання 3

Оскільки переліку товарів/послуг не визначено, норми пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовуються до операцій з постачання будь-яких товарів/послуг, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів/послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.

Отже, операції Товариства з безоплатної передачі Товарів та їх окремих Комплектуючих для потреб забезпечення оборони України не будуть вважатися постачанням товарів у розумінні норм пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ за умови, що:

така передача здійснюється суб’єктам, перерахованим у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ;

вказані операції не підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою.

У разі недотримання умов, визначених пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, вказані вище операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Щодо питання 4

Норми пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ мають обмеження щодо отримувачів товарів та послуг, зокрема такими отримувачами повинні бути юридичні, а не окремі фізичні особи.

Таким чином, у разі якщо Товариство буде здійснювати операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі Товарів юридичним особам, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, то такі операції, відповідно до пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ не будуть вважатися постачанням товарів та послуг для цілей оподаткування податком на додану вартість.

Щодо питання 5

За операціями з постачання товарів на митній території України, що підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, відповідно до пункту 32 розділу ХХ ПКУ, постачальник (платник ПДВ) податкові зобов’язання з ПДВ не нараховує, але при цьому зобов’язаний скласти податкові накладні і зареєструвати їх в ЄРПН у встановленому ПКУ порядку. Одночасно з цим, якщо такі товари були попередньо придбані постачальником (платником ПДВ) з ПДВ, то у такого постачальника (платника ПДВ) виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ і складання та реєстрації в ЄРПН зведеної податкової накладної за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, крім випадків, коли таке постачання здійснюється на виконання державних контрактів з оборонних закупівель.

За операціями, визначеними в абзаці четвертому пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, які не є постачанням товарів та послуг (крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ), податкових наслідків з ПДВ не виникає, у тому числі щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних.

За операціями з постачання товарів на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою у розмірі 20 відс., 14 відс. та/або 7 відс., постачальник (платник ПДВ) зобов’язаний:

нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за відповідною ставкою;

скласти податкові накладні і зареєструвати їх в ЄРПН у встановленому ПКУ порядку.

Щодо питання 6

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).

Щодо питання 7

Якщо операції Товариства з безоплатної передачі обладнання для потреб забезпечення оборони України не будуть вважатися постачанням товарів відповідно до норм пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то за придбаними Товариством з ПДВ товарами/послугами, необоротними активами, які були призначені виключно для використання або почали використовуватися у вказаних операціях, норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).