Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування ПДВ операцій з надання послуг з міжнародного перевезення міжнародних експрес-відправлень (далі – МЕВ) та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є експрес-перевізником та на виконання угод з іноземними операторами про обмін МЕВ здійснює перевезення МЕВ, забезпечує їх приймання, обробку, пред’явлення для митного оформлення, видачу одержувачам (повернення відправникам).
Перевезення МЕВ за межі митної території України здійснюється як безпосередньо експрес-перевізником, так і з залученням сторонніх перевізників. Експрес-перевізник здійснює перевезення МЕВ за межі митної території України на адресу іноземного оператора, а подальше виконання митних формальностей у країні призначення та доставка МЕВ одержувачам здійснюється таким іноземним оператором. Зворотне перевезення МЕВ здійснюється за аналогічною процедурою.
Прийняття МЕВ до перевезення оформлюється номерним товаросупровідним документом, який є договором на перевезення кожного
окремого МЕВ – міжнародною експрес-накладною, яка підтверджує надання клієнту послуг перевезення МЕВ по всьому маршруту перевезення – з пункту відправки до пункту кінцевого призначення (видачі отримувачу).
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи вважається перевезення, яке здійснюється за міжнародною експрес-накладною, форма якої додана до звернення, міжнародним у розумінні підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ;
2) чи є зазначена міжнародна експрес-накладна міжнародним перевізним документом у розумінні підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ;
3) чи оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ операції з надання послуг з міжнародного перевезення МЕВ, які надаються експрес- перевізником та підтверджені міжнародною експрес-накладною?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «б», «е» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Пунктами 186.2 − 186.4 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Зокрема, місцем постачання послуг з перевезення є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 ПКУ).
Підпунктом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ встановлено, що операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним.
Перелік міжнародних перевізних документів, визначений статтею 9 Закону України від 01.07.2004 № 1955-IV «Про транспортно-експедиторську діяльність», не містить такого документа, як «Міжнародна експрес-накладна».
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, а також з урахуванням роз’яснень Міністерства фінансів України, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
З метою застосування підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ перевезення вважається міжнародним, якщо воно підтверджене єдиним міжнародним перевізним документом, який відображає шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення (без поділу маршруту на відрізки).
Якщо міжнародний транспортний документ (міжнародна експрес-накладна), на підставі якого здійснюється міжнародне перевезення МЕВ, складений відповідно до вимог МКУ (а саме є номерним товаросупровідним документом, оформленим експрес-перевізником відповідно до пункту 2 глави 2 розділу II Порядку № 6 на кожне окреме МЕВ, який містить відомості, необхідні для здійснення митного контролю товарів у МЕВ), то з метою застосування підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ такий міжнародний транспортний документ (міжнародна експрес-накладна) може вважатися єдиним міжнародним перевізним документом.
Щодо питання 3
Операції з постачання послуг з міжнародного перевезення МЕВ, яке підтверджене належним чином оформленою міжнародною експрес-накладною, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |