X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.03.2025 р. № 1392/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомляє про здійснення ним операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, до яких застосовується РЕЗ, за форвардним контрактом з фіксованою ціною, з урахуванням мінімально допустимої експортної ціни для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД на дату підписання форвардного контракту.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) щодо визначення бази оподаткування ПДВ, якщо на момент реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) ціна, зафіксована в форвардному контракті, буде нижчою за мінімально допустимої експортної ціни для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД;

2) щодо можливих податкових наслідків для Товариства у разі, якщо на дату відвантаження товару ціна, зафіксована в форвардному контракті, буде нижчою за мінімально допустиму експортну ціну для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Згідно з пунктом 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року № 1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення» з 1 грудня 2024 року введено в дію РЕЗ, передбачений абзацем першим статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами (далі – Закон № 959).

Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, експортні операції з вивезення за межі митної території України товарів, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД (далі - окремі види товарів), здійснюються з урахуванням особливостей, визначених статтею 192 Закону № 959 (абзац другий статті 192 Закону № 959).

Забороняється експорт окремих видів товарів, якщо передбачені зовнішньоекономічним договором контрактні (зовнішньоторговельні) ціни є нижчими, ніж мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів, затверджені рішенням (наказом) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (абзац четвертий статті 192 Закону № 959).

Відповідно до пункту 11 Порядку затвердження мінімально допустимих експортних цін на окремі види товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 року № 944, інформація про затвердження мінімально допустимих експортних цін розміщується на офіційному веб-сайті Мінагрополітики не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення (наказу). До моменту розміщення нових цін застосовуються затверджені мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари за попередній місяць, розміщені на офіційному веб-сайті Мінагрополітики.

Підпунктом 14.1.45.3 підпункту 14.1.45 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ визначено, що форвардний контракт – цивільно-правовий договір, за яким продавець зобов’язується у майбутньому в установлений строк передати базовий актив у власність покупця на визначених умовах, а покупець зобов’язується прийняти в установлений строк базовий актив і сплатити за нього ціну, визначену таким договором. Форвардний контракт виконується шляхом постачання базового активу та його оплати коштами або проведення між сторонами контракту грошових розрахунків без постачання базового активу.

Усі умови форварду визначаються сторонами контракту під час його укладення.

Укладення форвардів та їх обіг здійснюються поза організатором торгівлі стандартизованими строковими контрактами.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Особливості оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів встановлені пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Згідно з підпунктом 97.1 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.

Вивезення окремих видів товарів за межі митної території України у митному режимі експорту після складення податкової накладної не вважається окремою оподатковуваною операцією у розумінні підпункту «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.

Базою оподаткування для операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів є договірна (контрактна) вартість таких видів товарів, але не менше ніж мінімально допустимі експортні ціни, визначені відповідно до статті 192 Закону № 959 за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим Національним банком України (далі – НБУ), що діє на 0 годин дня реєстрації податкової накладної.

Базою оподаткування для операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів на підставі форвардного контракту є договірна (контрактна) вартість таких окремих видів товарів, зазначена у такому контракті, але не менше ніж мінімально допустимі експортні ціни, визначені відповідно до статті 192 Закону № 959 на дату підписання форвардного контракту за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим НБУ, що діє на 0 годин дня підписання такого контракту. У разі якщо на дату підписання форвардного контракту мінімально допустимі експортні ціни не були встановлені, база оподаткування визначається за правилами, визначеними абзацом першим підпункту 97.3 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ (підпункт 97.3 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 та 2

При здійсненні платником податку операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів за форвардним контрактом база оподаткування ПДВ не може бути меншою мінімально допустимої експортної ціни для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД, перерахованої у гривні за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим НБУ, що діє на 0 годин дня підписання форвардного контракту.

Якщо на дату підписання форвардного контракту інформація про встановлення мінімально допустимих експортних цін для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД відсутня, то при здійсненні операції з вивезення за межі митної території України окремих видів товарів база оподаткування ПДВ не може бути меншою мінімально допустимої експортної ціни для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД, перерахованої у гривні за офіційним курсом валюти України до іноземної валюти, встановленим НБУ, що діє на 0 годин дня реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

У разі, якщо після підписання форвардного контракту (зокрема, на дату реєстрації податкової накладної в ЄРПН або на дату відвантаження товару) мінімально допустима експортна ціна для відповідного коду товару згідно з УКТ ЗЕД перевищує ціну, зазначену у такому форвардному контракті, база оподаткування ПДВ операції з експорту окремих видів товарів не змінюється.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).