X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.03.2025 р. № 1395/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство планує придбати комплект обладнання «Starlink», за допомогою якого на підставі договору публічної оферти отримуватиме у нерезидента послугу з доступу до мережі Інтернет, за користування якою сплачуватиме нерезиденту абонентську плату. 

Для отримання зазначеної вище послуги отримувачу необхідно створити на сайті постачальника обліковий запис (акаунт) з наведенням даних банківської картки, з якої здійснюватиметься автоматичне списання коштів в рахунок оплати вартості послуг.

Товариство планує відповідним наказом (розпорядженням) доручити працівникові в межах виконання трудових функцій зареєструвати відповідний акаунт та сплачувати абонентську плату із складанням звіту про використання коштів (авансового звіту).

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи виникатиме у Товариства обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладної при здійсненні абонентської плати за вищевказані послуги нерезиденту фізичною особою – працівником за дорученням Товариства;

2) чи матиме право Товариство на податковий кредит за вищезазначеною операцією;

3) чи залежить обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та права на податковий кредит при придбанні вищезазначених послуг у нерезидента від того, чи зазначено в обліковому записі на сайті найменування Товариства, чи ні;

4) чи залежить обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та права на податковий кредит при придбанні вищезазначених послуг у нерезидента від того, на кого відкритий картковий рахунок, з якого здійснена оплата послуг (на Товариство чи  фізичну особу – працівника)?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186
розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. До таких послуг, зокрема, належать телекомунікаційні послуги, а саме: послуги, пов'язані з передаванням, поширенням або прийманням сигналів, слів, зображень та звуків або інформації будь-якого характеру за допомогою дротових, супутникових, стільникових, радіотехнічних, оптичних або інших електромагнітних систем зв'язку, включаючи відповідне надання або передання права на використання можливостей такого передавання, поширення або приймання, у тому числі надання доступу до глобальних інформаційних мереж.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186
розділу V ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ.

Особливості оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, визначено у статях 180 і 208 розділу V ПКУ. Згідно з пунктом 180.2 статті 180 розділу V ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг, крім випадків, встановлених статтею 2081 розділу V ПКУ.

Відповідно до пунктів 208.2, 208.3 статті 208 розділу V ПКУ отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку або за ставкою 7 відсотків для послуг, визначених абзацами четвертим – шостим підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 статті 190 розділу V ПКУ, якою є договірна (контрактна) вартість таких послуг з урахуванням податків та зборів, за винятком ПДВ, що включаються до ціни постачання відповідно до законодавства. Визначена вартість перераховується в національну валюту за валютним (обмінним) курсом Національного банку України на дату виникнення податкових зобов'язань.

При цьому отримувач послуг – платник ПДВ у порядку, визначеному статтею 201 розділу V ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку.

Така податкова накладна підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН.

Якщо отримувача послуг зареєстровано як платника податку, сума нарахованого податку включається до складу податкових зобов'язань декларації за відповідний звітний період.

Отже, отримувач послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, є податковим агентом такого нерезидента та, зокрема відповідальною особою у частині нарахування та сплати податку до бюджету за такою операцією.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує, що податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих, чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій і місце їх постачання, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.

Щодо питань 1 – 4

Якщо Товариство буде отримувачем телекомунікаційних послуг від нерезидента, то у цьому випадку Товариство вважатиметься податковим агентом такого нерезидента та, зокрема, відповідальною особою у частині нарахування та сплати ПДВ до бюджету за такою операцією.

Для цілей оподаткування ПДВ місце постачання телекомунікаційних послуг необхідно визначати відповідно до пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ. Так, місцем постачання телекомунікаційних послуг вважатиметься місце, в якому Товариство, як отримувач таких послуг від нерезидента, зареєстроване як суб'єкт господарювання, тобто місце, що розташоване на митній території України.

Таким чином операція нерезидента з постачання Товариству телекомунікаційних послуг буде об’єктом оподаткування ПДВ та підлягатиме оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку незалежно від найменування отримувача, зазначеного в обліковому записі, та виду платіжного засобу.

За такою операцією Товариство, як отримувач послуг від нерезидента, буде зобов’язано визначити податкові зобов’язання з ПДВ за ставкою 20 відсотків, а також скласти відповідну податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Така податкова накладна, складена і зареєстрована в ЄРПН відповідно до вимог ПКУ, буде підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту за умови дотримання інших вимог податкового законодавства.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).