X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.03.2025 р. № 1411/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова  служба України  у зв’язку із надходженням звернення Товариства, про надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до звернення Товариство працює у режимі цілодобового надання послуг, однак розрахунки зі споживачами проводяться лише в робочий час адміністратора (портьє), а саме з 8 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. Відкриття зміни реєстратора розрахункових операцій (далі – РРО) на даний момент здійснюється щодня о 00 год. 00 хв,  а її закриття о 24 год. 00 хв., відповідно до вимог законодавства щодо тривалості зміни не більше 24 годин. Водночас в період з 20 год. 00 хв. до 8 год. 00 хв. наступного дня розрахунки не здійснюються, а отже, фактична необхідність у відкритті зміни відсутня.

У зв’язку з наведеним вище, Товариство звернулося до контролюючого органу із наступними питаннями:

  1. Чи можливо при цілодобовому режимі роботи підприємства відкривати зміну РРО  о 8 год. 00 хв., а о 20 год. 00 хв. закривати зміну та відповідно  друкувати Z – звіт?
  2. Чи необхідно відкривати зміну в РРО о 20 год. 00 хв. або о 00 год. 00 хв. при цілодобовому режимі роботи підприємства, якщо у період з 20 год. 00 хв. до 8 год. 00 хв. не здійснюються розрахунки?
  3. Якщо зміну РРО не відкривати у період з 20 год. 00 хв. до 8 год. 00 хв.  при цілодобовому режимі роботи підприємства через відсутність розрахунків, чи не буде це вважатися порушенням законодавства, а саме як робота підприємства без використання РРО у вказаний час?

 

Оскільки, поставлені податковому органу питання за своєю суттю є подібними та регулюються одними і тими ж нормами законодавства, відповідь на них надається одночасно.

 

Щодо питання 1 – 3

Правові засади застосування РРО та програмних РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на всіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі.

        Пунктом 9 статті 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) або програмними РРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахунків.

        Отже, діючим законодавством встановлений обов’язок щоденно створювати у паперовій та/або електронній формі РРО або програмними РРО фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахунків.

        Ця норма враховує особливості роботи РРО, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.

        Відповідно до пункту 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій РРО  та вимог щодо забезпечення виконання фіскальних функцій програмними РРО для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199 (далі – Вимоги), зміна – це період роботи РРО від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z - звіту.

        Відповідно до пункту 13 Вимог, формування Z-звіту повинно виконуватися у такій послідовності: друкування фіскального звітного чека і занесення інформації до фіскальної пам’яті; обнулення регістрів денних підсумків оперативної пам'яті; створення в електронній формі та внесення інформації Z-звіту до носія контрольної стрічки в електронній формі.

        У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам’яті (додаток до Вимог), наведено важливе уточнення: максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.

        Відповідно до пункту 7 Вимог усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни.

        Чинним законодавством у сфері проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у готівковій та безготівковій формі не передбачено обмежень щодо кількості створення (друку) РРО щоденних фіскальних звітних чеків (Z-звітів).

        Згідно з пунктом 12 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148, установа/підприємство на підставі цього Положення зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів [внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку]. Для відокремлених підрозділів установи/підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами установи/підприємства. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.

        Враховуючи наведене вище, та як відповіді на питання 1 – 3 звернення повідомляємо, що Товариство зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі, у якому максимально врахувати особливості роботи як підприємства, так і його відокремлених підрозділів [внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку].

        Режим цілодобового надання послуг Товариством жодним чином не впливає на тривалість зміни РРО, яка залежить виключно від проміжку часу протягом доби у якому здійснюються розрахунки. Відкриття зміни РРО, в період часу коли розрахунки не здійснюються, є необов’язковим та не призводить до порушень Закону № 265.

        Таким чином та враховуючи фактичні обставини викладені у зверненні:

        зазначена у зверненні організація здійснення розрахунків не буде призводити до порушень вимог Закону № 265.

          У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

____________________________________________________________________

Індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію