X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.03.2025 р. № 1429/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3 п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що Товариство здійснює свою діяльність на територіях підпорядкованих Головному управлінню ДПС в Донецькій області, зокрема (                      ) та перебуває за основним місцем обліку у Південному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків. Згідно організаційної структури складається з наступних структурних підрозділів: (                         ).

Як сумлінний платник податків та соціaльно відповідальний роботодавець, Товариство здійснює нарахування та виплату всіх видів оплати праці (заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах тощо) та інших нарахувань в обсягах та строки, зумовлені діючим законодавством України, нараховує та сплачує податки та збори згідно вимог ПКУ, в тому числі єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з питання:

1. Чи може Товариство продовжувати з 01.01.2025 застосовувати пільгову ставку єдиного внеску у розмірі 8,41 відс., якщо довідка до акту огляду в
медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності
(далі – МСЕК) видана на безстроковий період або вказана дата чергового переогляду?

2. Який документ є підтвердженням можливості застосування пільгової ставки єдиного внеску у розмірі 8,41 відс., якщо застрахована особа набула статусу інвалідності вперше після 01.01.2025?

3. У разі, якщо Товариство має право застосовувати ставку єдиного внеску 8,41 відс. на підставі витягу згідно наказу Міністерства охорони здоров’я України від 10.12.2024 № 2067, чи потрібно роботодавцю завіряти такий витяг, якщо застрахована особа отримала статус інвалідності вперше після 01.01.2025?

Відповідно до ст. 3 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII
«Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», (у редакції, яка діяла до 01.01.2025 року) інвалідність як міра втрати здоров’я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських об'єднань осіб з інвалідністю.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року
№ 1317 було затверджено Положення про медико-соціальну експертизу, яке втратило чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України
від 15 листопада 2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Постанова).

Відповідно до п. 2 Постанови до введення в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»:

з 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи, сформованими відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою (далі – експертні команди), до складу яких можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі – Порядок), затвердженого Постановою, а також Центром оцінювання функціонального стану осіб відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою;

оцінювання повсякденного функціонування особи проводиться з використанням електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи після початку її функціонування.

Згідно з п. 53 Порядку після проведення оцінювання, прийняття та підписання в електронній системі рішення експертної команди на адресу електронної пошти особи, яка проходила оцінювання, надсилається витяг
із рішення, що формується в електронній системі у зв'язку з прийнятим рішенням, та рекомендації у зв'язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності). У разі відсутності електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

Витяг з прийнятого рішення та рекомендації у зв'язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (у разі встановлення інвалідності), також відображаються в електронній системі для лікаря, який направив, та за запитом особи можуть бути роздруковані та надані їй у паперовій формі.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року
№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, які використовують найману працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 визначено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України
від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

  Відповідно до частини тринадцятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи
з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41 відс. визначеної п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску для працюючих осіб з інвалідністю.

Враховуючи викладене, витяг із рішення експертної команди може бути підставою для застосування юридичною особою – роботодавцем ставки єдиного внеску у розмірі 8,41 відсотка.

При цьому обов’язку завіряти зазначений витяг чинним законодавством
не передбачено.

Крім того, ДПС у межах повноважень підготовлений проєкт наказу щодо внесення змін до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, який наразі знаходиться
на погодженні у Міністерства фінансів України.

Водночас з питання подовження строку дії довідки МСЕК, а також щодо чинності довідки, яка видана на безстроковий період доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

___________________________________________________________________________________________________________Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.