Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу пального, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство зазначило, що імпортує підакцизні товари з метою їх подальшої реалізації суб’єктам господарювання з наступними кодами згідно з УКТ ЗЕД:
- Код 2710 12 25 00 - «інші спеціальні бензини», а саме Очисник та знежирювач у ємностях виключно об’ємом 500 мл.;
- Код 2710 19 99 00 - «інші мастильні матеріали та інші дистиляти», а саме автомобільні мастила, з вмістом нафти або нафтопродуктів (вуглеводнів), одержаних з бітумінозних мінералів > 70% в якості основного компоненту, без вмісту дисульфід молібдену, озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів, розфасовані для роздрібної торгівлі у ємностях виключно 400 гр.;
- Код 3811 90 00 00 - а саме «Антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворення, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти інші», а саме присадки до дизельного палива у ємностях виключно 1 літр.
При ввезенні вказаного товару Товариство сплачує усі митні платежі, в тому числі і акцизний податок.
Товариство не придбаває, не зберігає та не реалізує інші підакцизні товари.
Враховуючи викладене вище та вимоги Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817), Товариство запитує:
1. Чи повинно Товариство реєструватися платником акцизного податку та бути включеним в Реєстр платників акцизного податку з реалізації пального?
2. Чи повинно Товариство отримувати ліцензію на право зберігання пального?
3. Чи повинно Товариство отримувати ліцензію на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним?
Щодо питання 1
Підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Платником акцизного податку є, зокрема:
особа - суб’єкт господарювання, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (підпункт 212.1.2 пункт 212.1 стаття 212 Кодексу);
особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий (підпункт 212.1.15 пункт 212.1 стаття 212 Кодексу).
Датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов’язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках (пункт 216.4 статті 216 Кодексу).
Податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації (підпункт 222.2.1 пункт 222.2 статті 222 Кодексу).
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу, зокрема, особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Підпунктом 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу зокрема, визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, зокрема, у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
Отже, Товариство при здійсненні операцій з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального у споживчій тарі до 5 літрів (включно), ввезених на митну територію України у такій тарі, не здійснює операцій з реалізації пального в розумінні підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, відповідно, обов’язок реєстрації як платник акцизного податку з реалізації пального у нього відсутній.
Щодо питань 2 та 3
Відповідно до пункту 63 частини першої статті 1 Закону № 3817 оптова торгівля пальним - діяльність з реалізації власно виробленого, ввезеного або придбаного пального суб’єктам господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним, іншим суб’єктам господарювання, у тому числі в транспортному засобі, яким переміщується та/або в якому зберігається пальне.
Роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден (пункт 77 частини першої статті 1 Закону № 3817).
Згідно із частиною третьою статті 29 Закону № 3817 суб’єкти господарювання здійснюють оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального.
Забороняється роздрібна торгівля пальним, крім реалізації пального у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно, в інших місцях, ніж автозаправні станції / автогазозаправні станції / автогазозаправні пункти / бункерувальники газонаповнювальних станцій / газонаповнювальних пунктів / проміжні склади балонів із скрапленим вуглеводневим газом / спеціалізовані магазини з продажу газу, крім роздрібної торгівлі скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом (частина сьома статті 29 Закону № 3817).
Отже, Товариство може здійснювати оптову або роздрібну торгівлю пальним виключно у споживчій тарі об’ємом до 5 літрів включно без отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |