X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 17.03.2025 р. № 1468/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення Товариства з обмеженою відповідальністю щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно ліцензування ввезення лікарського засобу Нікоретте®, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що йому було відмовлено у внесенні до бази даних митної декларації, за якою Товариством здійснювався імпорт лікарського засобу Нікоретте® зі смаком свіжих фруктів (гумка жувальна лікувальна по 4 мг), код товару згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00. Вказаний товар відноситься до категорії «продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну». 

Причиною відмови стала відсутність у Товариства жодного з документів: ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами, ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, ліцензії на право роздрібної торгівлі рідинами,   що   використовуються   в   електронних   сигаретах.  Відсутні  діючі ліцензії в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових  дистилятів,  алкогольних  напоїв,  тютюнових   виробів,   тютюнової

сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, згідно з положеннями статті 24 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) і відповідно відсутня інформація про ліцензії у графі 9 митної декларації.

Товариство повідомляє, що жувальна гумка Нікоретте® зі смаком свіжих фруктів є лікарським засобом, що підтверджується реєстраційним посвідченням на лікарський засіб № UA/8921/01/02, виданим на підставі наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2017 № 169 (копію додано).

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи розповсюджуються на лікарські засоби за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 норми Закону № 3817?
  2. Чи зобов’язано Товариство отримати ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами для імпорту лікарського засобу з кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00, який не є підакцизним товаром і призначений для лікування тютюнової залежності?      

Щодо питання 1

Згідно з підпунктом 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу підакцизні товари (продукція) – товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Відповідно до підпункту 14.1.252 пункту 14.1 статті 14 Кодексу тютюнові вироби – сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.

Вичерпний перелік підакцизних товарів встановлено статтею 215 Кодексу, зокрема, у підпункті 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Кодексу визначено коди згідно з УКТ ЗЕД тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, які відносяться до підакцизних товарів. Товар за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00 відсутній в переліку, визначеному підпунктом 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, визначено Законом № 3817.

Згідно з пунктом 85 частини першої статті 1 Закону № 3817 тютюнові вироби – сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.

Класифікація товарів для митних цілей здійснюється відповідно до положень УКТ ЗЕД, яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України».

Згідно з поясненнями до товарної позиції 2404 у цій товарній позиції класифікуються, зокрема, продукти, що містять нікотин, призначені для сприяння припиненню вживання тютюну за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00.

Нікотинова замісна терапія врегульована наказом Міністерства охорони здоров’я України від 26.09.2012 № 746 «Про затвердження Методичних рекомендацій для медичних працівників закладів охорони здоров’я з надання лікувально-профілактичної допомоги особам, які бажають позбутися залежності від тютюну».

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2012 № 601 ««Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів» затверджено Стандарти медичної допомоги, які включають «Стандарт 5. Медична допомога при припиненні вживання тютюнових виробів здійснюється комплексно, із застосуванням немедикаментозних методів та фармакотерапії» (далі – Стандарт 5.)

Стандартом 5 передбачено такі обов’язкові критерії:

для фармакотерапії застосовуються лікарські засоби з доведеною ефективністю щодо їх впливу;

лікарські засоби нікотинозамісної та ненікотинозамісної терапії обов’язково назначаються медичним (фармацевтичним) працівником.

Значення терміну «лікарський засіб» визначено у статті 2 розділу I Закону України від 04 квітня 1996 року № 123/96-ВР «Про лікарські засоби». Відомості про лікарські засоби містяться у Державному реєстрі лікарських засобів України.

Щодо поширення Закону № 3817 на зазначений у зверненні товар (продукцію) з кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 10 00, який є лікарським засобом відповідно до реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, виданого Міністерством охорони здоров’я України, повідомляємо, що Державною податковою службою України направлено відповідний запит Міністерству фінансів України, як центральному органу виконавчої влади, що, зокрема, забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової політики, з проханням висловити свою позицію з порушеного питання.

Щодо питання 2

Відповідно до статті 74 Глави 13 Митного кодексу України імпорт (випуск для вільного обігу) це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Пунктом 4 Положення про Державну митну службу України,  затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227 (далі Положення № 227) визначено, що Державна митна служба України відповідно до покладених на неї завдань:

 забезпечує та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань митної справи та в межах повноважень, визначених законом, законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Держмитслужбу, під час переміщення товарів через митний кордон України та після завершення операцій з митного контролю та митного оформлення (підпункт 3 пункту  4 Положення № 227);

забезпечує та здійснює контроль за дотриманням підприємствами і громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів через митний кордон України (підпункт 5 пункту  4 Положення № 227).

Отже, розгляд питання 2 звернення належить до компетенції Державної митної служби України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).