Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються суб’єктами літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону України від 12 липня 2001 року
№ 2660-III «Про розвиток літакобудівної промисловості» (далі – Закон
№ 2660), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненнях, Товариство відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 червня 2010 року № 405 «Про затвердження переліку суб’єктів літакобудування, щодо яких запроваджуються тимчасові заходи державної підтримки» було включено до переліку суб’єктів літакобудування щодо яких запроваджено тимчасові заходи державної підтримки.
У грудні 2012 року між Товариством та Замовником було укладено договір на виконання науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. Джерелом фінансування договору було визначено кошти Державного бюджету за бюджетною програмою. Роботи за договором були виконані Товариством та прийняті Замовником в повному обсязі, про що у грудні 2012 року були складені та підписані сторонами акти виконаних робіт. Розрахунки за виконані роботи проведені не були. У результаті судового провадження було прийнято рішення про затвердження Мирової угоди та погашення зазначеної заборгованості шляхом перерахування щомісяця грошових коштів на банківський рахунок Товариства згідно з графіком погашення, в строк до 31.12.2024 року. Станом на 31.01.2025 року дебіторська заборгованість по взаєморозрахунках складає …..грн.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію:
1) чи є об’єктом оподаткування операції з надходження грошових коштів в погашення заборгованості за науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, які були виконані в період дії податкової пільги, що була встановлена пунктом 41 підрозділу 2 розділу XX ПКУ?
2) як визначити базу оподаткування ПДВ, у випадку якщо операції з надходження грошових коштів в погашення заборгованості за науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, які були виконані в період дії податкової пільги, що була встановлена пунктом 41 підрозділу 2 розділу XX ПКУ є об’єктом оподаткування?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ). При цьому продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Продажом результатів робіт (послуг) є будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об’єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (підпункт 14.1.203 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України від 5 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Відповідно до пункту 41 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2025 року, суб’єкти літакобудування, що підпадають під дію норм статті 2 Закону № 2660, звільнялися від оподаткування ПДВ за операціями з:
ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту товарів (крім підакцизних), що використовуються для потреб літакобудівної промисловості, якщо такі товари є звільненими від оподаткування ввізним митом згідно із підпунктом 13 пункту 4 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України;
постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконуються для потреб літакобудівної промисловості.
У встановлений період операції з продажу продукції (послуг), виробленої зазначеними підприємствами за рахунок коштів Державного бюджету України, оподатковувалися ПДВ за нульовою ставкою.
У разі порушення вимог, встановлених пунктом 41 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, до платників податку – суб’єктів літакобудування застосовувалися норми розділу II ПКУ.
Враховуючи викладене та з урахуванням опису питань, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Якщо оплата товарів здійснюється за рахунок бюджетних коштів, то датою визначення податкових зобов’язань за операціями з постачання таких товарів/робіт є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку – постачальника.
Щодо питань 1, 2
Відповідно до норм пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів (робіт, послуг). Суми коштів не розглядаються ПКУ як об’єкт оподаткування ПДВ.
База оподаткування за такими операціями визначається відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ, до складу якої включаються будь-які суми коштів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/робіт/послуг, та не включаються суми коштів, які сплачуються платнику податків як відшкодування шкоди.
Оскільки, як зазначено у зверненнях, надходження грошових коштів відбувається в рахунок погашення заборгованості за науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, які були виконані в період дії податкової пільги, що була встановлена пунктом 41 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то такі кошти включаються до бази оподаткування ПДВ.
У разі якщо оплата за виконані науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, що визначені абзацом четвертим пункту 41 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, відбувалася частково до 01.01.2025, а частково після вказаної дати, то нульова ставка ПДВ застосовується до операції з постачання лише частини таких робіт, оплату за які здійснено до 01.01.2025. Після 01.01.2025 на дату отримання залишків неоплаченої вартості таких робіт за рахунок бюджетних коштів постачальник має скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |