X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.03.2025 р. № 1496/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

   

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю «»
(далі –
Товариство) від  (вх. ДПС № від) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до тексту звернення, Товариство здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Враховуючи викладене вище, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань (в контексті звернення):

1. Чи потрібно застосовувати ПРРО і надавати фіскальний чек на оплати, які надійшли на розрахунковий рахунок, де кореспондуючі рахунки містять комбінацію цифр ...2600…, ...2620…, ...2902…, ...2920…, ...2654…, ...2924…, ...2909…?

2. Якщо відповідь на перше питання так, то яку форму оплати зазначати в фіскальних чеках на оплати, які надійшли на розрахунковий рахунок, де кореспондуючі рахунки містять комбінацію цифр ...2600…, ...2620…, ...2902…, ...2920…, ...2654…, ...2924…, ...2909…?

3. Якщо відповідь на перше питання так, то який засіб оплати зазначати в фіскальних чеках на оплати, які надійшли на розрахунковий рахунок, де кореспондуючі рахунки містять комбінацію цифр ...2600…, ...2620…, ...2902…, ...2920…, ...2654…, ...2924…, ...2909…?

4. Якщо відповідь на перше питання так, то чи потрібно зазначати цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої в фіскальних чеках на оплати, які надійшли на розрахунковий рахунок, де кореспондуючі рахунки містять комбінацію цифр ...2600…, ...2620…, ...2902…, ...2920…, ...2654…, ...2924…, ...2909…?

Перед наданням відповідей на поставлені податковому органу питання звертаємо увагу, що терміни платіжного, поточного та розрахункового рахунків наведено у пункті 3 розділу І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою Правління Національного банку України
від 29.07.2022 № 162.

З огляду на термінологію визначення рахунків повідомляємо, що розрахунковий рахунок відкривається банком небанківському надавачу платіжних послуг, фінансовій установі, а Товариство відповідно може мати лише платіжний та/або поточний рахунок.

При цьому ідентифікація джерел надходження коштів на такі рахунки належить виключно до компетенції Товариства.

Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, зокрема, що реалізація суб’єктами господарювання (далі – СГ) роздрібної торгівлі підакцизних товарів – це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування.

Слід зазначити, що основні засади державної політики щодо регулювання оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями визначені Законом України
від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).

У відповідності до визначень, наведених у статті 1 Закону № 3817:

роздрібна торгівля – це діяльність з продажу товарів (у тому числі з їх відвантаженням для подальшої доставки) кінцевим споживачам для особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив без фактичного споживання у місці продажу або на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах громадського харчування.

місце роздрібної торгівлі – це місце реалізації товарів (продукції), у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, в якому проводяться розрахунки, або місце реалізації товарів (продукції), з якого здійснюється їх відвантаження для подальшої доставки до кінцевих споживачів. Проведення розрахунків у такому місці роздрібної торгівлі здійснюється через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, програмні реєстратори розрахункових операцій із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахунків, або у передбачених законодавством випадках – із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформлюється через них продаж інших товарів.

Правові засади реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правові акти, прийняті на його виконання.

Зокрема, статтею 3 Закону № 265 встановлено обов’язок СГ проводити розрахунки як у готівковій формі, так і в безготівковій формі, на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/ПРРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

Пунктом 11 статті 3 Закону № 265 встановлено обов’язок СГ проводити розрахунки через РРО/ПРРО для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Форми та зміст розрахункових документів встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, яке затверджено наказом Міністерства фінансів України
від 21.01.2016 № 13 (із змінами) (далі – Положення № 13), у вигляді уніфікованих таблиць, що містять окремі визначені поля, а зміст розрахункового документа передає інформацію, що повинна зазначатись платниками податків у встановленому формою вигляді, у встановленому формою полі – та є реквізитами розрахункових документів.

Пунктом 2 розділу ІІ Положення № 13 передбачено, що обов’язковими реквізитами розрахункового документа є, зокрема:

– цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку (зазначаються у випадках, передбачених законодавством) (рядок 9);

– позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції (рядок 18);

засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо)
(рядок 19).

Враховуючи викладене, та як відповідь на питання 1, повідомляємо, що роздрібна торгівля алкогольними напоями повинна супроводжуватися обов’язковим застосуванням Товариством РРО/ПРРО з роздрукуванням та видачею (надсиланням) відповідних розрахункових документів споживачам, незалежно від форми оплати чи обраного способу розрахунку.

Відповідь на питання 2.

Для СГ, як продавця товару, отримання оплат на його поточний рахунок є безготівковою формою розрахунків, незалежно від «способу оплати», використаного покупцем, навіть якщо покупець здійснив внесення готівки в касу банку (без відкриття поточного рахунку) або використав платіжну картку для ініціювання переказу коштів зі свого рахунку в банку.

Таким чином, в наведених у зверненні обставинах Товариство має позначати в розрахункових документах форму оплати «Безготівкова».

Відповідь на питання 3.

Товариство має право на власний розсуд зазначати засіб оплати, який воно створило (використовує) та фактично застосовує під час проведення розрахунків.

Отже, у рядку 19 розрахункового документа зазначається той засіб оплати, який фактично був використаний при розрахунку за товар.

Відповідь на питання 4.

Зазначення в розрахункових документах цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями, маркованими такими марками, є обов’язковим.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.