X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.03.2025 р. № 1524/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомляє, що з      2006 року, після звільнення з військової служби та органів прокуратури України, отримує пенсію за вислугу років, яка призначена довічно.        .2007 отримав свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю і після взяття на облік у контролюючих органах, платник як самозайнята особа, став здійснювати незалежну професійну (адвокатську) діяльність з        2007 року і був зареєстрований у ДПІ у (        ).

З        .2007 був взятий на облік як платник єдиного внеску. Оскільки, на той час, не було передбачене звільнення пенсіонерів від сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то платником проводилась їх сплата на відповідні рахунки. З     .2011 набув чинності Закон від 08 липня
2010 року № 2464-
VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – Закон № 2464) і платник, як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність – адвокат, автоматично став сплачувати єдиний внесок. В той час, Законом України № 3609-VI від 07 липня 2011 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України», який набрав чинності 06.08.2011 ст. 4 Закону № 2464 доповнено частиною четвертою, яка стала передбачати: «Особи, зазначені у п. 4, 5 та 51 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.».

Таким чином з      .2011 платник, як особа, що отримує пенсію за вислугу років, звільнений від сплати єдиного внеску за себе і міг бути платником єдиного внеску виключно за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Тому з       2011 року по       2024 року платник добровільно сплачував єдиний внесок і подавав відповідну звітність. При цьому ніякої зави для укладання договору про добровільну сплату не подавав і договір не заключав.

З січня 2025 року платник прийняв рішення не сплачувати єдиний внесок.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи потрібно платнику подавати будь-який документ (заяву, повідомлення, тощо) для припинення добровільної сплати єдиного внеску з 01.01.2025, як особою, зазначеною у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, яка звільнення від сплати за себе єдиного внеску, оскільки отримує пенсію за вислугу років? Чи таку добровільну сплату єдиного внеску можна припинити без подання будь-якого письмового документа?

2. Якщо платнику потрібно подавати будь-який письмовий документ (заяву, повідомлення, тощо) для припинення добровільної сплати єдиного внеску з 01.01.2025, то за якою формою він подається (ким, коли і яким саме нормативним актом він затверджений) і до якого контролюючого органу його потрібно подавати?

3. Яким чином можна буде подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2025 рік і наступні роки без вказівки в ній у рядку 22.1
розділу
V декларації суми єдиного внеску, оскільки цей рядок називається «Сума зобов’язань з єдиного внеску, що підлягає сплаті самостійно визначену платником податків за результатами звітного (податкового) року (графа 6 рядка «Усього» додатку ЄСВ 1), оскільки платник не бажає добровільно сплачувати єдиний внесок з 01.01.2025, так як є особою, зазначеною у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, яка звільнення від сплати за себе єдиного внеску (отримує пенсію за вислугу років)?

4. Яким чином можна буде подати податкову декларацію за 2025 рік без заповнення графи 6 додатку ЄСВ 1, яка називається «Сума зобов’язань з єдиного внеску», оскільки платник не бажає добровільно сплачувати єдиний внесок з 01.01.2025, так як є як особою, зазначеною у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, яка звільнення від сплати за себе єдиного внеску, оскільки отримує пенсію за вислугу років?

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня
2010 року № 2464-
VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – Закон № 2464).

Згідно з п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Особи, зазначені у пп. 4, 5 та 51 частини першої ст. 4 Закону № 2464, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Для платників, зазначених у пп. 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 51 частини першої ст. 4 Закону
№ 2464 єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Разом з цим особи, зазначені, зокрема, у п. 5 частини першої ст. 4 Закону
№ 2464, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина четверта ст. 4 Закону № 2464).

Згідно зі ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема:

своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;

подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону
№ 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Форма Податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143), у складі якої формують додаток ЄСВ 1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ 1).

При цьому додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках. (п. 2 розділу II Інструкції).

Крім того, між Державною податковою службою України (далі – ДПС) та Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики України та Міністерства економіки України від 20.11.2023 № 648/447-н/17498 «Про затвердження Порядку обміну інформацією між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Державним центром зайнятості та іншими органами виконавчої влади» затверджено Порядок обміну інформацією між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Державним центром зайнятості та іншими органами виконавчої влади (далі – Порядок).

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку інформація, яку надає Пенсійний фонд України до ДПС, містить дані про осіб, що отримують пенсію та мають право на звільнення від сплати за себе єдиного внеску згідно з вимогами частини четвертої ст. 4 Закону № 2464, у тому числі є особами з інвалідністю, дату встановлення пенсії (інвалідності), закінчення пенсії (інвалідності).

Враховуючи зазначене, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають статус пенсіонера та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу протягом 12 місяців звітного року, звільняються від подання додатка ЄСВ 1 у складі Декларації. Такі особи можуть подати Додаток ЄСВ 1 за умови самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску.

При цьому, подання до контролюючого органу документів, які підтверджують вихід на пенсію чинним законодавством не передбачено.

Водночас зауважуємо, що відповідно до частини четвертої Закону № 2464
(у редакції, яка діяла з 06.08.2011 до 31.12.2016) особи, зазначені у п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону №2464 (в редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім того, з 01.01.2021 набрав чинності Закон України від 13 травня 2020 року № 592-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», яким внесено зміни у ст. 4 Закону № 2464:

у частині четвертій цифру «4» замінити цифрами «4, 5», а після слів «отримують пенсію за віком» доповнити словами «або за вислугу років»;

Таким чином, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, у 2011 – 2021 роках не звільнялися від сплати за себе єдиного внеску.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

____________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.