Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця …. щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що зареєстрований фізичною особою – підприємцем. З 01.01.2024 платник податків перебуває на загальній системі оподаткування. Протягом 2024 року господарську діяльність не здійснював і доходів не отримував. Водночас як фізична особа здійснював інвестиційну діяльність з цінними паперами на брокерському рахунку відкритому в Interactive Brokers LLC – компанії, що є резидентом США. Протягом року отримав інвестиційний збиток у розмірі … грн від операцій з акціями компаній резидентів США. Також протягом 2024 року отримав дивіденди від компаній резидентів США у розмірі … гривень.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Для коректного заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) в рядку 8 необхідно поставити відмітку підприємець чи громадянин?
2. Чи може призвести відображення результатів інвестиційної діяльності фізичної особи (в рядку 10.8 Інвестиційний прибуток (додаток Ф1)) та суми отриманих дивідендів від компаній – нерезидентів фізичною особою (в рядку 10.10 Доходи, отримані з джерел за межами України) в податковій декларації,
за наявності відмітки підприємець в рядку 8 податкової декларації до віднесення цих доходів до підприємницьких?
3. В разі якщо потрібно буде вибрати відмітку громадянин в рядку 8 податкової декларації, чи заповнена таким чином податкова декларація з вказаним значенням «0» в рядку 10.11 «Чистий оподатковуваний дохід, отриманий фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (додаток Ф2)» буде достатнім повідомленням для ДПС, що підприємницької діяльності протягом періоду платник податків не здійснював і підприємницького доходу не отримував?
4. Враховуючи наведений опис інвестиційних активів, з якими платник податків здійснював операції протягом 2024 року, який вид інвестиційного активу необхідно вибрати у графі 2 рядка 1 при заповненні додатку Ф1 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору з доходів з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами» до декларації «2 – цінні папери чи деривативи, що перебувають в обігу на фондовій біржі; чи «4 – інвестиційні активи з джерел за межами України»?
Порядок подання податкової декларації до контролюючих органів встановлено ст. 49 Кодексу.
Відповідно до абзацу першого п. 49.2 ст. 49 Кодексу встановлено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Фізичні особи – підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу, тобто до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування встановлено ст. 177 Кодексу.
Згідно з п. 177.5 ст. 177 Кодексу фізичні особи – підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб.
Форма податкової декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації затвердженні наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (далі – наказ № 859).
Відповідно до п. 1 розділу II наказу № 859 податкова декларація складається з восьми розділів та дев'яти додатків до неї (далі – додатки), які подаються на одно-, двосторонніх аркушах формату A4, що містять розрахунки окремих видів доходів (витрат) та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).
Додатки є складовою частиною податкової декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках.
Так, відповідно до абзацу першого п.п. 7 п. 1 розділу ІІІ податкової декларації у рядку 8 позначкою «х» позначається одна з категорій платника, зокрема, категорія «підприємець» обирається фізичною особою, яка перебуває на обліку як самозайнята особа та провадить підприємницьку діяльність, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до п. 177.11 ст. 177 Кодексу фізичні особи – підприємці подають річну податкову декларацію в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від підприємницької діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону.
Отже, якщо протягом звітного періоду фізична особа – підприємець,
яка перебуває на загальній системі оподаткування не здійснювала діяльність та дохід від підприємницької діяльності не отримувала, проте має інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, то вона подає податкову декларацію та додаток Ф2 до неї, у якому всі графи прокреслює. При цьому фізична особа – підприємець при заповненні рядка 8 податкової декларації вказує категорію платника податків – підприємець.
Крім того при заповненні графи 2 рядка 1 додатка Ф1 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними доходами «Вид інвестиційних доходів» проставляється «4 – інвестиційні активи з джерел за межами України».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |