X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.03.2025 р. № 1540/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з надання послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, згідно з наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України Підприємство може здійснювати діяльність, зокрема, за таким напрямом діяльності як професійно-технічне навчання й підвищення кваліфікації працівників сторонніх організацій та приватних осіб. Крім цього, статутом передбачена можливість провадження Підприємством таких видів діяльності, як інші види освіти, а також інші види діяльності, не заборонені законодавством. У структурі Підприємства створено підрозділ «Навчальний центр», всі результати діяльності якого подаються у складі фінансової, податкової та статистичної діяльності Підприємства. Підрозділ «Навчальний центр» має статус професійно-навчального закладу підготовки робітників на виробництві першого-другого атестаційного рівня та має ліцензії професійної (професійно-технічної) освіти з атестованими місцями для навчання.

Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1) чи звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V ПКУ операцій з постачання підрозділом «Навчальний центр» послуг з проходження фізичними особами виробничої та навчальної практики;

2) чи має значення джерело фінансування навчання (самофінансування фізичною особою, оплата роботодавцем чи навчальним закладом) для застосування звільнення від оподаткування ПДВ?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу II ПКУ.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи професійної (професійно-технічної) освіти визначено Законом України від 10 лютого 1998 року № 103/98-ВР «Про професійну (професійно-технічну) освіту» (далі – Закон № 103).

Згідно зі статтею 3 Закону № 103 професійна (професійно-технічна) освіта є складовою системи освіти України. Професійна (професійно-технічна) освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійна (професійно-технічна) освіта здобувається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.

Заклад професійної (професійно-технічної) освіти - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійній (професійно-технічній) освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я (частина перша статті 17 Закону № 103).

Типи закладів професійної (професійно-технічної) освіти визначено статтею 18 Закону № 103. До таких закладів належить, зокрема, навчальний центр.

Відповідно до частини шостої статті 19 Закону № 103/98-ВР заклади професійної (професійно-технічної) освіти незалежно від форм власності та підпорядкування розпочинають діяльність, пов'язану з підготовкою кваліфікованих робітників та наданням інших освітніх послуг, після отримання ліцензії. Ліцензія видається у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. 

Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1187.

Згідно з Переліком видів господарської діяльності, визначеним підпунктом 6 частини першої статті 7 Закону України від 2 березня 2015 року № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає освітня діяльність, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених спеціальними законами у сфері освіти.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, у тому числі постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, у разі, якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках.

До таких послуг належать послуги, визначені у підпунктах «а» - «й» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, зокрема послуги з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються закладами професійної (професійно-технічної) освіти (підпункт «г» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ).

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений підпунктом «г» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, поширюється на операції з постачання послуг з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються закладами професійної (професійно-технічної) освіти, за умови, що зазначений навчальний заклад має офіційний статус професійно-технічного навчального заходу, а також відповідну ліцензію та/або дозвільні документи (якщо постачання таких видів послуг передбачає їх отримання).

Разом з цим, з метою уникнення неоднозначного трактування норм чинного законодавства, зокрема у частині правомірності віднесення послуг з проходження фізичними особами виробничої та навчальної практики, які здійснюються в описаній у зверненні ситуації, до категорії послуг із освітньої діяльності, та наявності офіційного статусу професійно-технічного навчального заходу ДПС рекомендує звернутися до Міністерства освіти і науки України як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах, зокрема освіти та здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Щодо питання 2

Відповідно до підпункту «г» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ операції з постачання послуг з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються закладами професійної (професійно-технічної) освіти, за умови, що зазначений навчальний заклад має офіційний статус професійно-технічного навчального заходу, а також відповідну ліцензію та/або дозвільні документи (якщо постачання таких видів послуг передбачає їх отримання), звільняються від оподаткування ПДВ незалежно від джерела фінансування навчання (самофінансування фізичною особою, оплата роботодавцем чи навчальним закладом).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).