Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 197.15 статті 197 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) операцій з проведення аварійно-відновлювальних робіт за державні кошти, та керуючись статтею 52 Податкового Кодексу України повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у квітні 2022 року для проведення аварійно-відновлювальних робіт на території області відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України з резервного фонду державного бюджету було виділено кошти на ліквідацію наслідків бойових дій та відновлення інфраструктури населених пунктів в умовах воєнного стану, а саме: проведення обстеження пошкоджених об’єктів, ремонт і заміна віконних та дверних блоків (поточний ремонт), капітальний ремонт дахів та покрівель, поточний ремонт покриття покрівлі, ремонт конструкцій фасадів, ліквідація вибоїн покритів автомобільних доріг вулиць і міст населених пунктів, ремонт зовнішніх та внутрішніх інженерних мереж та систем теплопостачання, газопостачання, водопостачання та водовідведення, опалення, електричних мереж, розбирання зруйнованих конструкцій, прибирання розбитої воєнної та цивільної техніки, прибирання вулиць та прибудинкових територій.
Замовником робіт з виконання першочергових робіт з відновлення об’єктів (незалежно від форми власності) була визначена Установа.
Згідно з укладеними договорами підрядними організаціями (далі – Підрядники) за операціями з постачання Установі аварійно-відновлювальних робіт на території області за рахунок державних коштів були нараховані зобов’язання з ПДВ.
З огляду на викладене, Установа просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи повинна була Установа, як замовник, вчиняти дії щодо врегулювання питання з нарахованого підрядником в актах виконаних робіт ПДВ? Якщо так, то які дії повинна вчинити Установа з метою врегулювання зазначеного питання;
2) яким чином Підрядники (платники ПДВ) мають відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ, що були нараховані за вказаними договорами?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до статті 5 розділу I Податкового кодексу України (далі - ПКУ) поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Об'єкти житлової нерухомості – це будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, дачні та садові будинки (підпункт 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Житловий будинок – будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання (підпункт «а» підпункту 14.1.129.1 підпункту 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Будівля – штучно створений об'ємний об'єкт, що складається з несучих та огороджувальних або сполучених (несучоогороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні, надземні або підземні приміщення, призначені для життєдіяльності людей та виробництва продукції (Державні будівельні норми України (ДБН) А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.06.2014
№ 163, із змінами і доповненнями (далі – ДБН А.2.2-3:2014)).
Будівництво – це нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта будівництва (пункт 1 частини першої статті 1 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», із змінами і доповненнями (далі – Закон № 3038-VI)).
Роботи - будівельні, монтажні, проєктні, пусконалагоджувальні та інші роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта (пункт 3 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668, із змінами і доповненнями (далі – Загальні умови № 668)).
Будівельні роботи – це роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту (пункт 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 (далі - Порядок № 466)).
Нове будівництво – зведення будівель та споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об'єктів виробничого і невиробничого призначення (ДБН А.2.2-3:2014).
Згідно з Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за № 927/11207, із змінами і доповненнями:
реконструкція жилого будинку – комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників відповідно до нормативно-технічних вимог;
капітальний ремонт будинку – комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов'язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будинку, із заміною або відновленням несучих або огороджувальних конструкцій, інженерного обладнання та обладнання протипожежного захисту без зміни будівельних габаритів об'єкта та його техніко-економічних показників.
Особливості цивільного обороту об'єктів незавершеного будівництва і майбутніх об'єктів нерухомості визначено Законом України від 15.08.2022
№ 2518-IX «Про гарантування речових прав на об'єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» (далі – Закон № 2518-IX).
З огляду на норми статей 5 і 13 Закону № 2518-IX будівництво включає в себе нове будівництво, реконструкцію, реставрацію та капітальний ремонт.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Пунктом 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою, зазначеною у підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, яка є основною.
Податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування податком на додану вартість та додається до ціни товарів/послуг.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
З урахуванням норм пункту 1 частини першої статті 1 Закону № 3038-VI, статей 5 і 13 Закону № 2518-IX під формулюванням «будівництво житла», що застосовується у пункті 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, розуміється: нове будівництво житла, реконструкція житла, реставрація житла та капітальний ремонт житла.
Таким чином, аварійно-відновлювальні роботи, що були проведені на території області відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України, про які йдеться у зверненні, не відносяться до операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість відповідно до пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, а тому такі операції Підрядників з постачання Установі таких робіт підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку і, відповідно, вартість таких робіт повинна формуватися з урахуванням ПДВ.
Роз’яснення окремих питань застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, встановленого пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ надано в Узагальнюючій податковій консультації, яка затверджена наказом Міністерством фінансів України від 9 серпня
2024 року № 397.
Щодо питання 2
В ситуації, описаній у зверненні, відсутні підстави для коригування податкових зобов’язань підрядними організаціями, крім випадків, якщо такими підрядними організаціями здійснюються операції, які відповідно до пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Разом з цим кожен платник податків може самостійно звернутись до контролюючого органу за отриманням індивідуальної податкової консультації з детальним описом ситуації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |