X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.03.2025 р. № 1591/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК

 

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення Акціонерного товариства комерційний банк (далі – Банк) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань справляння орендної плати за несформовану земельну ділянку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України            (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Банк поінформував, що володіє на праві власності нежитловим приміщенням, розташованим на другому поверсі нежитлової будівлі, яка перебуває у власності декількох осіб (далі – Будівля), у м. ….. …. області. Будівля розташована на земельній ділянці комунальної власності, яка не сформована як об’єкт цивільних прав у розумінні ст. 79 ˡ Земельного кодексу України (далі – Земельний кодекс).

Банк надав копію укладеного у 2005 році на п’ятирічний строк із ….. міською радою …… області (далі – Рада) договору оренди земельної ділянки (далі – Договір), який не внесений до Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. За Договором площа орендованої Ділянки складає                 ….квадратних метрів і на ній розташовані об’єкти нерухомого майна.

Попри те, що пунктом 8 Договору передбачено, що обов’язок Банку повідомити Раду про намір продовження Договору, Банк не надав інформації про такі звернення, але зазначив, що продовжує справляти орендну плату за Договором на дату звернення, тобто через 15 років після завершення визначеного у пункті 8 Договору строку його завершення 23 листопада        2010 року, що може бути свідченням його бажання продовжувати платне користування Ділянкою.

Банк надав датований 2005 роком акт приймання-передачі земельної ділянки, але не надав, передбачений пунктом 20 Договору документ про повернення та прийняття Радою земельної ділянки.

Банк посилаючись на неможливість, на його думку, формування земельної ділянки комунальної власності, на якій розташована Будівля, приміщення якої перебувають у власності декількох суб’єктів, а також на п. 286.6 ст. 286 Кодексу, який регулює порядок справляння земельного податку за земельну ділянку, що перебуває у спільній сумісній власності, запитує про наявність виникнення у нього податкового обов’язку із справляння орендної плати за Договором.

Обов’язок платника плати за землю із справляння, включаючи декларування та внесення податкових зобов’язань з плати за землю настає у власників земельних ділянок та/або землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельними ділянками (п. 287.1 ст. 287 Кодексу), на підставі даних Державного земельного кадастру, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно тощо (п. 286.1 ст. 286 Кодексу).

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права (частина перша ст. 19 Закону України «Про оренду землі», ст. 125 Земельного кодексу).

Водночас земельним законодавством передбачені умови набуття речових прав на земельні ділянки у разі набуття права власності на об’єкти нерухомого майна, в тому числі спільній власності кількох суб’єктів господарювання, розташованих на таких земельних ділянках (частини друга, четверта, п’ята, шоста, сьома, чотирнадцята ст. 120 Земельного кодексу).

Враховуюче те, що Банк продовжує користуватися Ділянкою після закінчення строку дії Договору та не отримав письмового заперечення від Ради щодо її використання, то до укладення нового договору оренди на новий строк або внесення змін до Договору, Банк має сплачувати орендну плату відповідно до умов Договору до дати підписання Радою акту повернення Ділянки.

Разом з цим, Банку як одному із суб’єктів спільної сумісної власності Будівлі з метою врегулювання питання платного користування Ділянкою та недопущення дискримінації власників нежитлових приміщень Будівлі, доцільно звернутися до Ради щодо формування Ділянки та укладення договору оренди з усіма суб’єктами спільної сумісної власності Будівлі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.