Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України відповідно до пункту 53.2 статті 53 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) на виконання рішення суду (далі – Рішення від 26.08.2024), яке згідно з постановою суду (далі – Постанова від 20.02.2025) набрало законної сили, надає нову індивідуальну податкову консультацію на звернення Банку (далі – Звернення від 25.10.2023) з урахуванням висновків суду.
У Зверненні від 25.10.2023 Банк, зокрема, просив: «надати відповідь на наступне питання: чи є об’єктом оподаткування сума відшкодування (в грошовій формі) вартості вступного членського внеску до МПС, сплачена однією стороною договору (іншим банком) іншій стороні договору (Банку-Спонсору) за таким договором?».
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. При цьому з метою оподаткування ПДВ постачанням послуг, зокрема є постачання послуг іншій особі на безоплатній основі (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Під продажем результатів робіт (послуг) – будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг) (підпункт 14.1.203 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VI ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у Зверненні від 25.10.2023, а також з урахуванням висновків суду, викладених у Рішенні від 26.08.2024 та Постанові від 20.02.2025, ДПС повідомляє.
Платники податків при визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку − превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.
Для цілей оподаткування ПДВ об'єкт оподаткування ПДВ визначається відповідно до статті 185 розділу V ПКУ.
Так, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ, перелік яких чітко визначено у підпунктах «а» – «е» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.
Безпосередньо відшкодування (в грошовій формі) вартості вступного членського внеску до МПС, сплачене однією стороною договору (іншим банком) іншій стороні договору (Банку) за відповідним договором не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ.
Водночас, з огляду на норми, визначені підпунктом 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, та, враховуючи описані у Зверненні від 25.10.2023 умови відповідного договору, має місце операція Банку з постачання іншому банку посередницьких послуг (супроводження щодо отримання таким іншим банком членства в МПС та подальша підтримка діяльності такого іншого банку в МПС), що споживаються у процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності, яка є об’єктом оподаткування ПДВ і підлягає оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.
Якщо за своєю фактичною сутністю відшкодування (в грошовій формі) вартості вступного членського внеску до МПС, сплачене однією стороною договору (іншим банком) іншій стороні договору (Банку), згідно з відповідним договором є компенсацією (частиною компенсації) вартості посередницьких послуг, то таке відшкодування (в грошовій формі) включається до бази оподаткування ПДВ операції з постачання вказаних вище посередницьких послуг.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |