X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.03.2025 р. № 1618/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо деяких питань з ПДВ, пов’язаних з режимом експортного забезпечення та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні Товариство здійснює операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремі види товарів). До початку митного оформлення була складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкова накладна. Після оформлення митної декларації складено та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації (далі – РК_РЕЗ_2). Згодом Товариство прийняло рішення не вивозити товари та звернулося до митниці про визнання митної декларації недійсною.

З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань: чи відображаються у складі податкової декларації з ПДВ операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, якщо такі товари не перетнули державний кордон України, та у якому випадку реєстрація податкової накладної в ЄРПН скасовується?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу; відносини, пов’язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України (далі – Митний кодекс), Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу, частина друга статті 1 Митного кодексу).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Податкового кодексу.

Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами, оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу.

Підпунктом 97.1 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу передбачено, що платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.

Згідно з положеннями підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з експорту окремих видів товарів здійснюється шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів за дотримання певних умов на кожному такому етапі.

Визначений у підпункті «б» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу порядок складання РК_РЕЗ_2 передбачає умову, згідно з якою такий розрахунок коригування складається та підлягає реєстрації в ЄРПН лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.

Коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, після реєстрації РК_РЕЗ_2 до такої податкової накладної в ЄРПН не дозволяється, крім коригування таких показників, як ставка податку та нарахована сума податку відповідно до підпункту «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу.

Згідно з підпунктом 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу якщо з дати реєстрації податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, в ЄРПН минуло 30 календарних днів і не оформлено митну декларацію на такі товари, реєстрація такої податкової накладної в ЄРПН скасовується.

Особливості поміщення у митний режим експорту окремих видів товарів визначено пунктом 935 розділу ХХІ Митного кодексу, яким, зокрема, передбачено, що декларування окремих видів товарів здійснюється на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов’язково вносяться відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеної за операцією з вивезення за межі митної території України таких товарів у порядку, встановленому пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу, та зареєстрованої в ЄРПН не пізніше ніж за 30 днів до дня подання такої митної декларації. Відповідна митна декларація повинна містити інформацію лише щодо одного товару та реквізити однієї відповідної податкової накладної.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, після завершення митного оформлення експорту окремих видів товарів, надає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, інформацію, що міститься в митних деклараціях, на підставі яких здійснено митне оформлення таких товарів.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, відображаються у складі податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних такої митної декларацій. Якщо такі товари не перетнули державний кордон України (тобто фактично операція з вивезення окремих видів товарів за межі митної території України не відбулася), така операція в податковій декларації з ПДВ не відображається.

РК_РЕЗ_2 складається та підлягає реєстрації в ЄРПН лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів.

Коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, після реєстрації РК_РЕЗ_2 до такої податкової накладної в ЄРПН не дозволяється, крім коригування таких показників, як ставка податку та нарахована сума податку відповідно до підпункту «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу.

Реєстрація податкової накладної в ЄРПН скасовується у разі якщо з дати реєстрації податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, в ЄРПН минуло 30 календарних днів і не оформлено митну декларацію на такі товари.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Податкового кодексу).