Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податку у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку другої групи та є особою з інвалідністю
ІІ групи, що підтверджується довідкою медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності (далі – МСЕК) і пенсійним посвідченням.
У відповідності до довідки МСЕК інвалідність платнику була встановлена
до .2024 (дата чергового огляду .2024). Разом з цим, відповідно до приписів
п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» (далі – Постанова № 225) інвалідність платнику було продовжено до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану і на цей час платник продовжує отримувати пенсію як особа з інвалідністю.
Таким чином, платник податків просить надати йому індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи має право фізична особа – підприємець – платник єдиного податку
другої групи, як особа з інвалідністю скористатись пільгою встановленою п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) та не нараховувати і не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) враховуючи, що інвалідність, яка була встановлення до 01.09.2024 була йому продовжена, у відповідності із приписами постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Постанова № 1338) і він на цей час продовжує вважатись особою з інвалідністю та отримувати пенсію
по інвалідності?
2. До якої дати, за обставин вказаних у зверненні, для фізичної особи – підприємця ( ) діє пільга встановлена частиною четвертою ст. 4 Закону № 2464?
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон № 2464.
Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.
Водночас особи, зазначені у п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина четверта ст. 4 Закону № 2464).
Разом з цим, між Державною податковою службою України (далі – ДПС) та Пенсійним фондом України (далі – ПФУ) спільним наказом Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики України та Міністерства економіки України від 20.11.2023 № 648/447-н/17498 «Про затвердження Порядку обміну інформацією між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Державним центром зайнятості та іншими органами виконавчої влади» затверджено Порядок обміну інформацією між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України, Державним центром зайнятості та іншими органами виконавчої влади (далі – Порядок).
Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Порядку інформація, яку надає Пенсійний фонд України до ДПС, містить дані про осіб, що отримують пенсію та мають право на звільнення від сплати за себе єдиного внеску згідно з вимогами частини четвертої ст. 4 Закону № 2464, у тому числі є особами з інвалідністю, дату встановлення пенсії (інвалідності), закінчення пенсії (інвалідності).
Так, згідно з даними в ІКС «Податковий блок», особою з інвалідністю, станом на дату надання відповіді, Ви значитесь з .2023 по 2025.
Отже, Ви як фізична особа – підприємець, яка має статус особи з інвалідністю, звільняєтесь від обов'язку нарахування та сплати за себе єдиного внеску починаючи з дати встановлення інвалідності по дату припинення інвалідності, тобто з .2023 по .2025.
Одночасно зауважуємо, що відповідно до абзацу одинадцятого п. 3 Постанови № 1338 у разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
3 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:
чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов'язані у період з 1 квітня 2025 року до 1 листопада 2025 року пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |