X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.03.2025 р. № 1654/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

 

 

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення
Товариства, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання товарів та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство на конкурсній основі виграло Грант. Грантові кошти Товариство витрачає на розробку і доведення розробки до рівня готовності «готовий виріб». Для виконання робіт Товариство залучить підрядників – платників ПДВ. Передача «готового виробу» здійснюється на безоплатній основі Міністерству оборони України.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) чи зобов’язане Товариство нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ при передачі «готового виробу» розробки?

2) як правильно обліковувати «вхідний» ПДВ при здійсненні залучення підрядників – платників ПДВ?

Відповідь на питання № 1 надано в ІПК № 1367/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК від 13.03.2025, направленій Товариству у відповідь на звернення.

Щодо питання 2

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).

Пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

До наведених у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операцій норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання, наявного у зверненні, ДПС повідомляє.

За загальновстановленими правилами операція платника ПДВ з безоплатної передачі товарів вважається операцією з постачання товарів.

Водночас, у розумінні норм пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ та для цілей оподаткування ПДВ операція Товариства з безоплатної передачі «готового виробу» Міністерству оборони України не буде вважатися операцією з постачання товарів за умови, що:

Міністерство оборони України належить до категорії організацій та установ, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету;

безоплатна передача «готового виробу» здійснюється для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

За такою операцією податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються та  податкова накладна не складається, обсяги такої операції не відображаються у податковій декларації з ПДВ.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні засоби почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 розділу V ПКУ).

Оскільки при здійсненні операції з безоплатної передачі «готового виробу», відповідно до пункту 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються, обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за придбаними з ПДВ товарами/послугами та складання зведеної податкової накладної за правилами, встановленими вказаним пунктом ПКУ, не виникає.

У разі недотримання умов, визначених пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, вказані вище операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).