X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 31.03.2025 р. № 1698/ІПК/99-00-04-01-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – Рентна плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що провадить господарську діяльність з добування декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю.

Товариство, посилаючись на п. 252.8 ст. 252 Кодексу у редакції Закону України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 4113), просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання визначення бази оподаткування Рентною платою для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати та їх відображення у податковій звітності з Рентної плати, у разі якщо ціна товарної продукції із гірських порід, що класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2517, за договорами реалізації є меншою за граничну величину, встановлену Кодексом.

За інформацією Державної служби геології та надр України, яка надається ДПС відповідно до п.п. 258.2.2 п. 258.2 ст. 258 Кодексу, Товариству на підставі спеціального дозволу на користування надрами від 23.12.2004 № 3579 надано право на видобування у межах Шишковецького родовища гіпсу, товарна продукція з якого класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2520 (гіпс, ангідрит, гіпсові в’яжучі (у вигляді кальцинованого гіпсу або сульфату кальцію), забарвлені чи незабарвлені, із вмістом або без вмісту невеликої кількості прискорювачів чи уповільнювачів), що виключає застосування норм п. 252.8 ст. 252 Кодексу при визначенні фактичної ціни товарної продукції Товариства для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати.

Водночас об’єктом оподаткування Рентною платою по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства – видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) (далі – Товарна продукція), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр.

Базою оподаткування Рентною платою є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) (п. 252.6 ст. 252 Кодексу).

Абзацом шістнадцятим п. 252.8 ст. 252 Кодексу у редакції Закону
№ 4113-ІХ, який набрав чинності з 01.01.2025, визначено, що фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) Товарної продукції із гірських порід, що класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2517, визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідного виду Товарної продукції за договором постачання, але не менше як 6,5 дол. США за 1 тонну, перераховану у гривні за 1 тонну за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.

Таким чином, база оподаткування Рентною платою – фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) Товарної продукції із гірських порід, що класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2517, не може бути меншою ніж встановлена гранична величина у розмірі 6,5 дол. США за 1 тонну.

Крім того необхідно враховувати, що норми абзацу шістнадцятого п. 252.8 ст. 252 Кодексу передбачають визначення фактичної ціни реалізації Товарної продукції у звітному періоді як середньозважений показник (за обсягом реалізації) по всіх договорах постачання відповідного виду Товарної продукції у звітному (податковому) періоді, а не за окремим договором постачання такої продукції.

З огляду на викладене при визначенні бази оподаткування Рентною платою, у разі якщо фактична ціна відповідного виду Товарної продукції із гірських порід, що класифікується за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2517 за договорами реалізації є меншою за встановлену Кодексом граничну величину у розмірі 6,5 дол. США за 1 тонну, слід застосовувати фактичну ціну такої продукції у розмірі 6,5 дол. США за 1 тонну, перераховану у гривні за 1 тонну за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.

Така величина має бути відображена у р. 10 додатку 1 до Податкової декларації з рентної плати, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 719, затвердженої у Міністерстві юстиції України 03 вересня 2015 року за № 1051/27496.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).