Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) (далі – Фонд) (…) щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків зазначив, що між Фондом та фізичною особою – підприємцем укладено договір про надання гранту на участь
в програмі розвитку технологій, що можуть використовуватись у сфері
оборони – BRAVE1 від 22.08.2023 № 27-BRV/08/2023 на суму 182 843,00 грн
(далі – грантовий договір).
Згідно протоколу засідання моніторингової комісії Фонду за напрямком програми BRAVE1 від 29.10.2024 № BRV-490 фізичну особу – підприємця зобов’язано повернути кошти у розмірі 179 843,00 грн, як витрачені
із порушенням умов фінансування.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. З якої дати виникає дохід у разі неповернення коштів фізичною особою – підприємцем, використаних із порушенням умов фінансування, з урахуванням умов грантового договору?
2. Які податкові наслідки для Фонду, якщо фізична особа – підприємець повернув суму гранту, витрачену з порушенням умов фінансування із порушенням строків, визначених грантовим договором?
3. У які терміни Фонд як податковий агент, має нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір та за якою ставкою, враховуючи дату протоколу засідання моніторингової комісії Фонду,
а саме 29.10.2024?
4. Яку суму нарахованого і виплаченого доходу Фонд, як податковий агент, має відобразити у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого
з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), враховуючи суму повернення у розмірі 179 843,00 грн, та за якою ознакою доходу?
5. Чи потрібно відображати у Розрахунку, нарахований та виплачений дохід, що був відображений Фондом при перерахуванні гранту за ознакою «194»
з від’ємним значення та у якому розмірі?
Щодо питань першого-третього
Пунктом 14.1 ст. 14 Кодексу визначено поняття, які вживаються в такому значенні:
господарська діяльність – це діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
фінансова допомога – це фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Безповоротна фінансова допомога – це, зокрема сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу);
самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності (п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Крім того, грант – це одноразова безповоротна цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення (як правило, з власних коштів та майна) громадянами і юридичними особами, у тому числі іноземцями, а також міжнародними організаціями, для проведення наукових досліджень, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, вжиття заходів екологічної безпеки та ліквідації наслідків екологічних катастроф, виконання творчих робіт, видання творів художньої, наукової, освітньої, образотворчої, медичної та іншої літератури тощо (З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом фізичної особи –
підприємця – платника єдиного податку – є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Крім того, до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку також не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п. 4 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, визначено ст. 177 Кодексу.
Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (п. 177.2 ст. 172 Кодексу).
Таким чином, у разі якщо умовами договору про надання гранту, укладеного між фізичною особою – підприємцем та Фондом, не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначеного Фонду, а лише надання фінансової підтримки суб’єктам інноваційної діяльності, тобто дохід у вигляді гранту
не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця, то такий дохід не включається до доходу фізичної особи – підприємця, але оподатковується за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюються розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерел їх походження в Україні.
Об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).
Статтею 165 Кодексу визначено перелік доходів, які не включаються до загального (місячного) річного оподатковуваного доходу платника податків.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165, пп. 3 і 4
п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Крім того, Законом України від 30 листопада 2021 року № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон № 1914) внесені зміни до п. 18 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, які застосовуються до податкових (звітних) періодів, починаючи з 1 січня 2021 року.
Так, відповідно до п. 18 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб не включаються, зокрема суми коштів, отриманих платником податку на безповоротній основі від Фонду розвитку інновацій.
Тобто умовою не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку суми гранту від Фонду, є надання його на безповоротній основі.
Разом з тим відповідно до п. 8.4 копії Грантового договору, наданого вами до звернення, «Заявник може бути позбавлений права на отримання Гранту та зобов’язаний повернути отримані ним кошти повністю або частково, на рахунок Фонду, який буде зазначено в рішенні Фонду (моніторингової комісії), як правило впродовж двох (2) банківських днів з моменту отримання відповідної вимоги Фонду, якщо інші строки не встановлені Фондом».
Таким чином, оскільки Грантовим договором передбачено повернення гранту, тобто кошти надаються на поворотній основі, то положення п. 18 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у даному випадку, не застосовуються.
Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Відповідно до п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, становить 5 відс.
від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету визначено ст. 168 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Таким чином, якщо фізичною особою, яка отримала грант від Фонду, порушуються умови грантової угоди внаслідок чого сума виплаченого гранту підлягає поверненню на рахунок Фонду, але не повертається таким платником податків, то сума неповернутої виплати включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інший дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому датою виникнення доходу у платника податків є кінцева дата строку повернення, яка встановлена Фондом.
При цьому Фонд як юридична особа при нарахуванні (виплаті) доходу фізичній особі, зобов’язана виконати усі функції податкового агента, визначені Кодексом.
Щодо питань четвертого-п’ятого
Відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, податковий Розрахунок до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556,
зі змінами (далі – Порядок).
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку до Порядку, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу у вигляді виплати Фондом розвитку інновацій, відображається податковим агентом під ознакою «127.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
______________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |