X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.04.2025 р. № 2192/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду  звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо відображення в Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами) (далі – Декларація) нарахованих та виплачених дивідендів для розрахунку авансового внеску, та, керуючись ст. 52 та п.п. «в» п.п. 69.41.3  п.п. 69.41 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні,  станом на 31.12.2024 року власником 100% статутного капіталу ТОВ є підприємство «» (далі – нерезидент) (резидент Республіки Австрія), організаційно - правова форма – ТОВ, місце реєстрації – Політичний муніципалітет Відня (Австрія).

У свою чергу, ТОВ є власником 100% статутного капіталу ТОВ «»  (далі – ТОВ1).

ТОВ як материнська компанія ТОВ1 веде окремий облік отриманих від ТОВ1 дивідендів.

ТОВ1 у 2024 році нарахувало на користь ТОВ дивіденди.  Податок на прибуток ТОВ1  за 2024 рік сплачений до бюджету у повному обсязі.

У 2024 році ТОВ1 виплатило на користь ТОВ в якості дивідендів за результатами I кварталу 2024 року грошові кошти. В свою чергу ТОВ нарахувало та перерахувало отримані від ТОВ1 дивіденди на користь материнської компанії нерезидента. При цьому, сума дивідендів, виплачених ТОВ на користь нерезидента не перевищує суму дивідендів, отриманих ТОВ від ТОВ1; сума дивідендів, нарахованих ТОВ1 на користь ТОВ не перевищує суму чистого прибутку ТОВ1 за I квартал 2024 року.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно заповнення Декларації у розрізі додатків, які мають відношення до дивідендів.

 

        Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

        Згідно з п.п. 14.1.103 п. 14.1 ст. 14 Кодексу  материнські компанії – юридичні особи, які є власниками інших юридичних осіб або здійснюють контроль над такими юридичними особами, як пов'язані особи.

        Відповідно до п.п. «а» п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пов’язані особи - юридичні та/або фізичні особи, та/або утворення без статусу юридичної особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням, зокрема,  такого критерію:

        для юридичних осіб:

одна юридична особа безпосередньо та/або опосередковано (через пов’язаних осіб) володіє корпоративними правами іншої юридичної особи у розмірі 25 і більше відсотків (крім міжнародних фінансових організацій, які відповідно до міжнародних договорів України наділені привілеями та імунітетами, та суб’єктів господарювання, власником істотної участі у розмірі 75 і більше відсотків у яких є такі міжнародні фінансові організації).

        Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.

Відповідно до п.п. 57.11.1 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 Кодексу.

Підпунктом 57.11.2 п. 57.1 1 ст. 57 Кодексу визначено, що авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.

У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.

Авансовий внесок, передбачений п.п. 57.11.2  п. 57.11  ст. 57 Кодексу, з урахуванням положень п.п. 57.11.3, 57.11.6  та п.п. 57.11.8 п. 57.11 ст. 57 Кодексу, не справляється у разі виплати дивідендів:

на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;

фізичним особам;

платником єдиного податку;

резидентом Дія Сіті - платником податку на прибуток на особливих умовах;

Інститутами спільного інвестування.

Особливості оподаткування нерезидентів передбачені п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Такими доходами є, зокрема, дивіденди, які сплачуються резидентом (п.п. «а» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 140 Кодексу).

Відповідно до п. п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Отже, якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих ТОВ дивідендів від інших осіб, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу.

Водночас зазначаємо, що розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них платежів) здійснюється у додатку АВ до рядка 20 АВ Декларації.

Додаток АВ до Декларації заповнюють підприємства, які виплачували у звітному (податковому) періоді дивіденди (прирівняні до них платежі).

Показники у рядку 4 додатка АВ до Декларації розраховуються з урахуванням такого:

якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток, нараховане за звітний рік, за підсумками якого виплачуються дивіденди, погашене, – сума перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, розраховується за формулою: сума виплачених дивідендів  –  (рядок 04 + рядок 07- рядок 07.2 + рядок 09 + рядок 11 + рядок 13 – рядок 14 Декларації  (позитивне значення);

якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток, нараховане за звітний рік, за підсумками якого виплачуються дивіденди, не погашене, то у цьому рядку зазначається вся сума дивідендів, що підлягає виплаті. 

У рядку 1 відображається сума виплачених у звітному (податковому) періоді дивідендів (прирівняних до них платежів), у тому числі: cума дивідендів, що виплачена материнською компанією (рядок 1.5 додатка АВ до Декларації).

У рядку 2 відображається сума дивідендів, що отримана материнською компанією.

У рядку 3 відображається сума перевищення отриманих над виплаченими материнською компанією дивідендів у попередньому звітному (податковому) році.

У разі якщо дивіденди виплачуються одразу за декілька років, сума перевищення обчислюється за формулою, наведеною у рядку 4 додатка АВ окремо за кожним роком та проставляється сума позитивних значень відповідних перевищень.

У рядку 5 зазначається сума дивідендів, з якої має бути сплачено авансовий внесок у звітному (податковому) періоді.

У рядку 6 відображається сума авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів), що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді, яка визначається шляхом множення показника рядка 5 на ставку податку у відсотках, встановлену п. 136.1 ст. 136 Кодексу. Значення цього рядка переноситься в рядок 20 АВ Декларації.

Зменшення нарахованої суми податку на прибуток підприємств на суму нарахованого та сплаченого авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів у звітному періоді відображається у додатку ЗП до рядка 16 ЗП Декларації.

Сума податків з доходів нерезидентів, які утримуються при виплаті дивідендів нерезидентам за звітний (податковий) період відображається платниками у додатку ПН до рядка 23 ПН Декларації, та відповідно у рядку 23 ПН Декларації.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).