X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.04.2025 р. № 2202/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Протягом 2024 року платник податків здійснив продаж декількох автомобілів (двох), зокрема, один з них було продано шляхом укладення договору купівлі-продажу транспортного засобу 09.10.2024, за яким платник податків в день його укладення отримав повну вартість за такий автомобіль та відповідно, передав цей автомобіль покупцю – іншій фізичній особі.

Разом з тим, не зважаючи на те, що автомобіль був проданий 09.10.2024, зважаючи на постійні перебої з електроенергією та проблемами із реєстраційними базами у Сервісних центрах МВС, автомобіль новим власником було перереєстровано лише у 2025 році.

Таким чином, з одного боку, автомобіль було продано у 2024 році, проте його перереєстрацію проведено у 2025 році.

Платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи буде вважатись факт перереєстрації автомобіля в 2025 році за договором купівлі-продажу від 09.10.2024 продажем такого автомобіля у 2025 році?

2. Чи необхідно буде доплачувати податки, оскільки вони були сплачені при передачі авто новому власнику в жовтні 2024 року за актуальними на той момент ставки?

Щодо питань першого-другого

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 затверджено Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі – Порядок).

Відповідно до п. 7 Порядку власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі – власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого майна регулюється ст. 173 Кодексу.

Для цілей ст. 173 Кодексу під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти рухомого майна, крім їх успадкування та дарування (п. 173.8 ст. 173 Кодексу).

Відповідно до п. 173.1 ст. 173 Кодексу дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 відсотків, визначеною в п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Як виняток із положень п. 173.1 ст. 173 Кодексу, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (абзац перший п. 173.2 (ст. 173 Кодексу).

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу (абзац другий п. 173.2 ст. 173 Кодексу).

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню за ставкою 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу (абзац третій п. 173.2 ст. 173 кодексу).

Враховуючи викладене, одним з критеріїв, який впливає на порядок  оподаткування доходу, отриманого фізичною особою від продажу легкового автомобіля, є дата переходу права власності.

Тобто, якщо фізичною особою здійснено продаж протягом звітного податкового року (2024 року) одного легкового автомобіля з одночасним переходом права власності на такий автомобіль, то дохід, отриманий платником податку від такого продажу не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Разом з тим, якщо легковий автомобіль був проданий фізичною особою у 2024 році, але перехід права власності на цей автомобіль відбувся у 2025 році, то у розумінні ст. 173 Кодексу, оподаткування доходу від такого продажу у 2025 році здійснюється таким чином:

продаж одного легкового автомобіля, за яким відбувся перехід права власності – не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;

продаж другого легкового автомобіля – оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

____________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.