Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо права не нараховувати та не сплачувати єдиний податок та мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, до яких відсутній доступ та, які непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що орендовані Товариством земельні ділянки знаходиться на території Донецької області, де постійно ведуться бойові дії. Товариство не може вести господарську діяльність на зазначених територіях через відсутність доступу до земельних ділянок та їх потенційне забруднення вибухонебезпечними предметами.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питання: чи має Товариство право не сплачувати єдиний податок четвертої групи та МПЗ? Якщо має, то яким чином подавати декларацію платника єдиного податку четвертої групи (далі – Декларація) на 2025 рік?
Щодо зазначеного питання
Товариством до звернення не надано документи, які підтверджують права власності/користування земельними ділянками, які є непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, не вказано населені пункти, на території яких розташовані земельні ділянки, не надано рішення органу місцевого самоврядування про надання пільг з переліком кадастрових номерів земельних ділянок.
У зв’язку з цим надаємо роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо питань, які належать до компетенції ДПС.
Відповідно до пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, з 1 березня 2022 року не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду, ведуться активні бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.
Дія цього підпункту не поширюється на земельні ділянки, розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасова окупація російською федерацією завершені до 1 травня 2022 року.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій.
Відповідно до пп.14.1.1142 п.14.1 ст.14 Кодексу МПЗ – це мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов’язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, є загальним МПЗ.
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 381.1.4 п. 381.1 ст. 381 Кодексу).
Особливості визначення загального МПЗ платників єдиного податку - власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь встановлено п. 2971.1 ст. 2971 Кодексу.
Відповідно до абз. четвертого пп. 69.15 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу сума МПЗ за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені цим підпунктом, визначається пропорційно кількості місяців, коли такі земельні ділянки (земельні частки (паї) підлягали оподаткуванню платою за землю або єдиним податком четвертої групи.
При визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених Кодексом застосовується Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 № 380/43786 (далі – Перелік).
Згідно Переліку території «» селищної територіальної громади за винятком с. Андріївка, с. Багатир, с. Зелений Кут, с-ще Золота Нива, с. Костянтинопіль, с. Новоукраїнка, с-ще Одрадне, с. Олексіївка, с. Петропавлівка, с. Рівнопіль, с-ще Розлив, с. Слов’янка, с. Старомайорське, с. Улакли, с-ще Урожайне, с. Шахтарське, с. Шевченко, с-ще Ясна Поляна Волноваського району Донецької області включені до підрозділу 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» з 16.02.2024 по теперішній час. Тобто, до Переліку включено не всю територію зазначеної громади.
Додатково зазначаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 квітня 2024 року № 485 «Про внесення змін до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року №1364» (далі – Постанова № 485), яка набрала чинності 03 травня 2024 року, встановлено, що для цілей оподаткування території активних бойових дій – це включені до Переліку території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Підрозділ 3 розділу І Переліку застосовується для цілей справляння єдиного податку та МПЗ відповідно до пп. 69.15 та пп. 69.33 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу – з початку місяця, в якому набрала чинність Постанова № 485.
Отже, якщо Товариство має у власності або користуванні земельні ділянки, що розташовані на території «» селищної територіальної громади за винятком с. Андріївка, с. Багатир, с. Зелений Кут, с-ще Золота Нива, с. Костянтинопіль, с. Новоукраїнка, с-ще Одрадне, с. Олексіївка, с. Петропавлівка, с. Рівнопіль, с-ще Розлив, с. Слов’янка, с. Старомайорське, с. Улакли, с-ще Урожайне, с. Шахтарське, с. Шевченко, с-ще Ясна Поляна Волноваського району Донецької області, то за такі земельні ділянки не нараховується та не сплачується єдиний податок четвертої групи з 01 травня 2024 року до дати завершення на таких територіях активних бойових дій.
Відповідно до п. 2971.1ст. 2971 Кодексу платники єдиного податку - власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов'язані подавати додаток з розрахунком загального МПЗ у складі податкової декларації за податковий (звітний) рік.
Форма Декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року№ 578 "Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 липня 2015 року за № 799/27244, зі змінами.
Додаток 3 "Розрахунок загального МПЗ за податковий (звітний) рік" (далі - Додаток 3) до Декларації є невід'ємною частиною Декларації.
Відповідно до абз. другого п. 2971.7 ст. 2971 Кодексу платник єдиного податку четвертої групи зобов'язаний збільшити визначену в Декларації за наступний за звітним податковий (звітний) рік суму єдиного податку, що підлягає сплаті до бюджету, на суму позитивного значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.
Таким чином, якщо Товариство має підстави не нараховувати та не сплачувати єдиний податок четвертої групи та МПЗ з 01 травня 2024 року, то Товариство повинно подати податкові Декларації на 2025 рік, Додатки 3 за 2024 рік з декларуванням об’єктів оподаткування – площ земельних ділянок та при цьому не нараховувати податкові зобов'язання з єдиного податку за
2025 рік та загального МПЗ за 2024 рік з 01 травня 2024 року за земельні ділянки, розташовані на територіях, які включені до підрозділу 3 «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» розділу І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» Переліку.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |