Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ СП «» (далі – ТОВ) щодо коригування фінансового результату до оподаткування по операціях зі збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ (далі – Інвестор) є платником податку на прибуток на загальних підставах, володіє часткою у розмірі 50 відсотків статутного капіталу в ТОВ «» (далі – об’єкт інвестування), який є платником податку на прибуток на загальних підставах.
Дана інвестиція обліковується в Інвестора не за методом участі у капіталі.
Об’єкт інвестування має нерозподілений прибуток. Інвестор разом з іншими учасниками ТОВ планує збільшити статутний капітал за рахунок нерозподіленого прибутку без залучення додаткових вкладів, при цьому склад учасників та співвідношення розмірів їхніх часток у статутному капіталі ТОВ змінюватись не будуть. Учасниками розглядаються два шляхи збільшення статутного капіталу ТОВ: реінвестиція дивідендів або збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку (без нарахування дивідендів).
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю (далі - товариство), порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов'язки їх учасників визначено Законом України від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон).
Порядок формування статутного капіталу товариства регулюється нормами глави ІІІ Закону, ст.12 якого визначено, що розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України.
Відповідно до ст. 17 Закону збільшення статутного капіталу товариства без додаткових вкладів можливе за рахунок нерозподіленого прибутку товариства.
У разі збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку товариства без залучення додаткових вкладів склад учасників товариства та співвідношення розмірів їхніх часток у статутному капіталі не змінюються.
Відповідно до п.п. «в» п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) інвестиції – господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно. Інвестиції поділяються на, зокрема, реінвестиції – господарські операції, що передбачають здійснення капітальних або фінансових інвестицій за рахунок прибутку, отриманого від інвестиційних операцій.
Згідно з п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди – платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються, зокрема, платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів встановлено п. 57.11 ст. 57 Кодексу.
У разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними статтею 137 цього Кодексу (п.п. 57.11.1 п. 57.11 ст. 57 Кодексу).
Згідно з п.п. 57.11 .2 п. 57.11 ст. 57 Кодексу крім випадків, передбачених п.п. 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток.
Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Обов'язок з нарахування та сплати авансового внеску з податку за визначеною п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав (крім платників єдиного податку), що є резидентом, незалежно від того, чи користується такий емітент пільгами із сплати податку, передбаченими цим Кодексом, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема, на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень цього Кодексу, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).
Отже, у разі прийняття рішення про виплату дивідендів та збільшення статутного капіталу за рахунок реінвестиції таких дивідендів, фінансовий результат до оподаткування у Інвестора підлягає зменшенню на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів.
Крім того, у разі здійснення реінвестиції шляхом внесення дивідендів до статутного капіталу ТОВ, такий емітент нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у порядку, визначеному п. 57.11 ст. 57 Кодексу.
Водночас, у разі збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку без прийняття рішення про виплату дивідендів, фінансовий результат до оподаткування у Інвестора не підлягає зменшенню на суму такого нерозподіленого прибутку відповідно до вимог п.п. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |