Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо оподаткування операцій зі знищення/утилізації медичних виробів у зв’язку з непридатним станом їх використання, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у звернені, ТОВ здійснює діяльність з оптової торгівлі медичними виробами (виробами медичного призначення).
ТОВ має прямі контракти з іноземними виробниками медичних виробів, а також з прямими імпортерами медичних виробів.
Здійснюючи господарську діяльність ТОВ стикається з випадками, коли частина придбаних медичних виробів приходить в непридатний для використання стан через брак, псування, закінчення строку придатності, в результаті чого такі медичні вироби не підлягають подальшій реалізації.
ТОВ має здійснити їх списання у бухгалтерському обліку.
Медичні вироби, реалізацію котрих здійснює ТОВ є такими, котрі виключають подвійне призначення та можуть бути використані лише в медичних цілях (при умові збереження корисних властивостей).
При цьому, виробники медичних виробів забороняють здійснювати продаж товарів, термін придатності яких сплив та котрі втратили свої корисні властивості.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Щодо питання 1
Під терміном «господарська діяльність» розуміється діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами
(п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.
Правила формування податкових зобов'язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 Кодексу.
Пунктом 198.5 ст. 198 Кодексу визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п. 189.9 ст. 189 Кодексу).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Утилізація або знищення медичних виробів, що не підлягають подальшому використанню, яка здійснюється суб’єктом господарювання, якому передано такі медичні вироби для утилізації / знищення, є господарською діяльністю такого суб’єкта господарювання, який безпосередньо надає послуги із утилізації або знешкодження медичних виробів.
Водночас, з огляду на норми п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передача ТОВ третім особам, які мають відповідну ліцензію на поводження з небезпечними відходами, для знищення / утилізації медичних виробів, що втратили свої корисні властивості, не вважається господарською діяльністю ТОВ, оскільки не спрямована на отримання доходу.
Якщо зазначені у зверненні медичні вироби придбавалися ТОВ з ПДВ, але виникли обставини у зв'язку з якими такі медичні вироби підлягають утилізації / знищенню, в зв’язку з чим відбувається їх списання, то такі медичні вироби розцінюються як товари, що не будуть використовуватися в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльності, і, відповідно у ТОВ виникає обов'язок щодо нарахування податкових зобов'язань з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 ст. 198 Кодексу.
Щодо питання 2
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту .
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Відповідно до п. п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування по операціях зі знищення/утилізації медичних виробів.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування на підставі первинних документів.
Водночас зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами).
Отже, з питання порядку формування витрат у бухгалтерському обліку при знищенні/утилізації медичних виробів, в зв’язку з непридатністю їх використання доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |