X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.04.2025 р. № 1774/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків зазначив, що фізична особа – резидент України (далі – Контролююча особа) безпосередньо володіє кіпрською компанією (далі – КіпрКо), яка вважається іноземною контролюючою компанією (далі – КІК). У грудні 2023 року КІК здійснила операцію з продажу корпоративних прав українського товариства. Внаслідок цієї операції було отримано прибуток, більша частина прибутку КіпрКо за 2023 рік була розподілена у вигляді дивідендів.

9 лютого 2024 року Рада директорів прийняла рішення про виплату дивідендів, про що зазначила в Резолюції Ради директорів.

У 2024 році було здійснено виплату дивідендів Контролюючій особі чотирма окремими платежами у період з січня по квітень 2024 року.

У своєму зверненні платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи повинен загаданий вище прибуток KIK, розподілений Контролюючій особі, оподатковуватися за правилами підпункту 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 Кодексу та пункту 167.1 статті 167 Кодексу, як нерозподілений прибуток KIK чи за правилами підпункту 170.13.2.1 підпункту 170.13.2 Кодексу та підпункту 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу як розподілені дивіденди?

2. Яка з наведених нижче дат буде вважатися моментом визнання оподатковуваного доходу у вигляді дивідендів Контролюючої особи; за яким курсом Національного банку України гривні до іноземної валюти i на яку дату перераховується в гривні дохід Контролюючої особи у вигляді дивідендів для застосування пункту 164.4 статті 164 Кодексу:

дата прийняття рішення про розподіл прибутку радою Директорів;

дата фактичного отримання контролюючою особою кожного з траншів дивідендів?

3. За який рік має декларуватися дохід вiд розподілених дивідендів за ставкою 9 відсотків відповідно до правил підпункту 170.13.2.1 підпункту 170.13.2 Кодексу та пiдпункту 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу: за той, у якому визнається прибуток KIK i подається Звіт про КІК (далі – Звіт), чи за рік визнання Контролюючою особою оподатковуваного доходу від дивідендів?

4. За яким курсом Національного банку України гривні до іноземної валюти перераховується в гривні дохід Контролюючої особи у вигляді нерозподіленого прибутку KIK: середньозваженим чи на останній день календарного року?

Щодо питань першого-четвертого

КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу І Кодексу).

Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК.

Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених статтею 392 розділу І Кодексу.

Зазначена частина прибутку КІК включається, зокрема, до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу.

Абзацом першим підпункту 392.3.1 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу визначено, що для цілей статті 392 розділу I Кодексу скоригованим прибутком КІК визнається прибуток КІК до оподаткування відповідно до даних її неконсолідованої фінансової звітності, складеної за звітний календарний рік (якщо звітний рік не відповідає календарному року – за періоди, що закінчуються у відповідному календарному році) відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, що застосовуються КІК, та строків для підготовки такої звітності у відповідній іноземній юрисдикції.

Контролююча особа самостійно здійснює розрахунок скоригованого прибутку кожної КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 39розділу І Кодексу, та визначає частку скоригованого прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, пропорційно частці у цій КІК, якою вона володіє (підпункт 392.3.5 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу).

Відповідно до підпункту 392.3.4 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу скоригований прибуток КІК, визначений в іноземній валюті, підлягає перерахунку в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України за звітний (податковий) період.

У разі, якщо звітний (податковий) рік КІК не відповідає календарному року, то у такому випадку задля перерахунку скоригованого прибутку КІК, визначеного в іноземній валюті, у гривню платник податків – контролююча особа розраховує середньозважений офіційний курс НБУ за той звітний період КІК, що визначений у фінансовій звітності КІК.

При цьому, інформація щодо офіційного курсу гривні до іноземних валют щоденно розміщується на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку України за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates.

Інформацію щодо середнього за період офіційного курсу гривні до іноземних валют Національний банк України оприлюднює на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/files/Exchange_r.xls) у розділі:

«Фінансові ринки» – «Офіційний курс гривні щодо іноземних валют» – «Офіційний курс гривні до іноземних валют (середній за період)».

Порядок визначення показника «Середній за період курс гривні до іноземних валют» наведений в Спеціальному Стандарті Поширення даних та оприлюднюється Національним банком на сторінках свого офіційного Інтернет-представництва (за посиланням: https://bank.gov.ua/ua/statistic/sdds) розділ «Курси обміну валют».

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту, зокрема:

підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов’язані подавати Звіт до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.

Підпунктом 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 розділу І Кодексу чітко визначений перелік показників (інформації), що мають бути включені до Звіту.

Форма Звіту, скорочена форма Звіту, Порядок заповнення Звіту, скороченої форми Звіту і подання до контролюючого органу затверджені наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.10.2022 за № 1219/38555 (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 25 розділу ІІ Порядку у графах 25.1 – 25.3 графи 25 Звіту контролююча особа відображає розрахунок скоригованого прибутку КІК на підставі фінансової звітності КІК із застосуванням особливостей, встановлених підпунктом 392.3.2 пункту 392.3 статті 392 розділу І Кодексу, що перерахований в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України, опублікованим на вебсайті Національного банку України.

Згідно з пунктом 26 розділу ІІ Порядку у графі 26 Звіту зазначається розмір прибутку, що включається до складу загального оподаткованого доходу контролюючої особи/є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств (графа 25.3 х графу 17.1/100).

Відповідно до пункту 30 розділу ІІ Порядку у графі 30 Звіту зазначається сума прибутку контрольованої іноземної компанії, що була фактично виплачена на користь контролюючої особи та перерахована в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України, що опублікований на вебсайті Національного банку України.

Таким чином, контролююча особа нерозподілений та розподілений (фактично виплачений) прибуток КІК перераховує в гривню за середньозваженим офіційним курсом Національного банку України.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV Кодексу, згідно з підпунктом 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Підпунктом 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Дохід, отриманий з джерел за межами України, – це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України (підпункт 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

В той же час, оподаткування іноземних доходів встановлено пунктом 170.11 статті 170 Кодексу, відповідно до якого, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу, крім, зокрема, прибутку КІК, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу.

Відповідно до підпункту 170.13.1 пункту 170.13 статті 170 Кодексу платник податку – резидент, що визнається контролюючою особою щодо КІК, зобов’язаний визначити частину прибутку КІК відповідно до положень статті 392 Кодексу та включити її до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 Кодексу.

У разі якщо КІК розподіляє прибуток або його частину на користь контролюючої особи, і така особа фактично отримує розподілені кошти (як безпосередньо, так і через ланцюг опосередкованого володіння), застосовуються такі правила:

у разі розподілу контролюючою особою прибутку КІК (його частини) до моменту подання Звіту та включення зазначеної частини прибутку КІК до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації, до такого фактично отриманого (розподіленого) доходу застосовується ставка податку, визначена підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу;

у разі розподілу контролюючою особою прибутку КІК (його частини) після подання Звіту та включення зазначеної частини прибутку КІК до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації, але до закінчення другого календарного року, наступного за звітним, здійснюється перерахунок податку із прибутку КІК, відображеного в податковій декларації, із застосуванням ставки податку, визначеної 
підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу;

у разі розподілу контролюючою особою прибутку КІК (його частини) після моменту подання Звіту та включення зазначеної частини прибутку КІК до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації, після закінчення календарного другого року, наступного за звітним, перерахунок податку не здійснюється.

Відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками військового збору є, зокрема, особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, – 5 відс. від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу, згідно з підпунктом 168.2.1 пункту 168.2 Кодексу та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, якими платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з таких доходів.

Враховуючи вищезазначене, у разі якщо контролююча особа фактично отримує розподілений прибуток КІК (як безпосередньо, так і через ланцюг опосередкованого володіння) до моменту подання Звіту та включення зазначеної частини прибутку КІК до загального оподатковуваного доходу, що відображається в річній податковій декларації за 2023 звітний рік, зокрема, отримані у січні-квітні 2024 року, то такі фактично отримані (розподілені) доходи підлягають оподаткування за ставкою, визначеною підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 Кодексу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.