X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.04.2025 р. № 2335/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ТОВ «…..»  (далі – ТОВ) …..  щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні ТОВ зазначив, що є платником податку на прибуток та платником податку на додану вартість (далі – ПДВ). Основним видом діяльності ТОВ є комп’ютерне програмування.

Платник податків є податковим агентом гіг-спеціалістів у зв’язку
з виконанням гіг-контрактів, а також працівників, оформлених за трудовими договорами.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Який код класифікації доходів бюджету слід обирати ТОВ резиденту Дія Сіті при сплаті податку на доходи фізичних осіб за трудовим договором, що виплачується на його користь у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняний)?  

2. Який код класифікації доходів бюджету слід обирати ТОВ резиденту Дія Сіті при сплаті податку на доходи фізичних осіб з доходів  гіг-спеціаліста за гіг-контрактом, що виплачується на його користь у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняний)? 

3. Який код класифікації доходів бюджету слід обирати ТОВ резиденту Дія Сіті при сплаті податку на доходи фізичних осіб з доходів гіг-спеціаліста за гіг-контрактом, що виплачується на його користь у вигляді щорічної оплачуваної перерви?

4. За якою ознакою доходу у Додатку 4 ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі – Додаток 4ДФ) до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) слід відображати дохід працівника за трудовим договором, що виплачується на його користь у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняний)?

5. За якою ознакою доходу у Додатку 4ДФ до Розрахунку слід відображати дохід гіг-спеціаліста за гіг-контрактом, що виплачується на його користь у вигляді допомоги по тимчасовій втраті працездатності (лікарняний)?

6. За якою ознакою доходу у Додатку 4 ДФ до Розрахунку слід відображати дохід гіг-спеціаліста за гіг-контрактом, що виплачується на його користь у вигляді щорічної оплачуваної перерви?

Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначаються  Законом № 1667.

Статтею 1 Закону № 1667 визначено, що гіг-контракт – цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента Дія Сіті як замовника, а резидент Дія Сіті зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії, передбачені розділом V Закону № 1667. При цьому гіг-спеціалістом є фізична особа, яка за гіг-контрактом є підрядником та/або виконавцем.

Згідно з підпунктом 170.141.2 пункту 170.141 статті 170 Кодексу за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Кодексу (5 відсотків), оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді:

а) заробітної плати;

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.

Статтею 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої включаються: основна заробітна плата; додаткова заробітна плата; інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, розділом 3 якої передбачено інші виплати, що не належать до фонду оплати праці.

До складу інших виплат, що не належать до фонду оплати праці відносяться, зокрема:

допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога по вагітності та пологах (пункт 3.2 розділу 3 Інструкції № 5); 

оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації (пункт 3.3. розділу III Інструкції № 5).

Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 1667 за виконані протягом місяця роботи (надані послуги) гіг-спеціалісту виплачується винагорода у розмірі, порядку та строки, визначені сторонами в гіг-контракті з урахуванням Закону № 1667. Розмір винагороди за гіг-контрактом може встановлюватися за період або розраховуватися залежно від обсягу виконаних робіт (наданих послуг) чи кількості часу , витраченого на їх виконання (надання).

Відповідно до статті 21 Закону № 1667 гіг-спеціаліст має право на щорічну оплачувану перерву у виконанні робіт (наданні послуг) тривалістю 17 робочих днів, якщо гіг-контрактом не визначено більшу тривалість такої перерви.

Витрати, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг), здійснюються за рахунок коштів резидента Дія Сіті у порядку, визначеному гіг-контрактом.

Отже, витрати резидента Дія Сіті, пов’язані з оплатою щорічної оплачуваної перерви у виконанні робіт (наданні послуг) гіг-спеціаліста, не є винагородою  гіг-спеціалісту за виконанні протягом місяця роботи (надані послуги).

Так, відповідно до частини четвертої статті 3 Кодексу законів про працю України дія Кодексу та законодавства про працю не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті, визначені Законом № 1667.

Тобто гіг-контракт має особливу правову природу: цивільний договір з елементами трудових відносин та укладання і виконання гіг-контрактів не регулюється трудовим законодавством.

Щодо питань першого – третього

Відповідно до ст. 8 Бюджетного кодексу України бюджетна класифікація є обов’язковою для застосування всіма учасниками бюджетного процесу в межах бюджетних повноважень.

Однією зі складових частин бюджетної класифікації є класифікація доходів бюджету.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11 «Про бюджетну класифікацію», із змінами, затверджено Класифікацію доходів бюджету, згідно з якою, зокрема: 11010400 – податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших ніж заробітна плата.

Отже податок на доходи фізичних осіб при нарахуванні оплачуваної перерви, яка не передбачена гіг-контрактом, лікарняних сплачується на бюджетні рахунки, відкриті на ім’я територіальних громад за кодом класифікації доходів бюджету 1010400 (податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших, ніж заробітна плата).

Водночас повідомляємо, що інформацію про реквізити бюджетних рахунків, у т. ч. коди бюджетної класифікації, для сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), Ви можете дізнатися на офіційному вебпорталі ДПС в рубриці «Бюджетні рахунки» (http://tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/).

Зауважуємо,  що п. 3 наказу № 11 визначено, що надавати роз’яснення з питань застосування, зокрема, класифікації доходів бюджету уповноважено Департамент прогнозування доходів бюджету та галузеві департаменти Міністерства фінансів України.

Щодо питання четвертого – шостого

Відповідно до пункту «б» пункту 176.2 статті 176 Кодексу особи, мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобовязані, зокрема, подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового місяця, Розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається.

Форма Розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Розрахунку (далі Порядок), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 4, зі змінами.

Відповідно до пункту 4 розділу IV Порядку в Додатку 4 ДФ до Розрахунку у графі 6 «Ознака доходу» вказується ознака доходу, наведена у розділі 1 «Довідник ознак доходів фізичних осіб» Додатка 2 до Порядку, яка визначається відповідно до нарахованого доходу.

Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведених у Додатку 2 до Порядку, податкові агенти відображають доходи у вигляді:

заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), крім доходів, зазначених в абзаці третьому п. 4 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу – під ознакою доходу «101»;

 «127» –  інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (допомога по втраті працездатності (лікарняні), щорічна оплачувана перерва). 

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.