X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.04.2025 р. № 2367/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, основною сферою діяльності Товариства є вирощування продукції рослинництва, яка має високий потенціал для поглинання парникових газів з атмосфери та перетворення їх на секвестрований органічний карбон, що позитивно впливає на стан ґрунту та біорізноманіття.

Товариство уклало угоду з нерезидентом – емітентом вуглецевих сертифікатів для цілей оцінки скорочення викидів та генерування таких сертифікатів.

Згідно з умовами, визначеними у доданій до звернення копії договору  (далі – Договір), Товариство бере участь у програмі «AgreenaCarbon» (далі – Програма). Беручи участь у Програмі, Товариство має право на отримання вуглецевих сертифікатів за певних умов та положень.

Перед видачею вуглецевих сертифікатів на відповідний рік нерезидент має намір придбати права на частку вуглецевих сертифікатів Товариства, а Товариство передати нерезиденту права на вуглецеві сертифікати під одноразову виплату.

При цьому така передача передбачає, що вуглецеві сертифікати будуть передані нерезиденту як власнику, зокрема, Товариство передає усі свої права, включаючи права власності. Товариство повністю погоджується, що нерезидент буде зареєстрований як власник вуглецевих сертифікатів у відповідному реєстрі.

До звернення Товариством додано висновок ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» – розробника національного класифікатора ДК 016:2010 (далі – Висновок), в якому класифіковано послугу з передачі прав на отримання карбонових сертифікатів згідно з ДК 016:2010 у класифікаційному угрупованні 77.40.19: Послуги щодо видання ліцензії на право використання інтелектуальної власності та подібних об’єктів, крім творів, захищених авторським правом.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

чи вважатиметься операція Товариства з передачі прав на отримання вуглецевих сертифікатів операцією з постачання послуг з надання (передачі) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) у розумінні підпункту «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Перелік операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ, визначено у  пункті 185.1 статті 185 розділу V ПКУ.

Так, згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг, зазначених у пункті 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.

До таких послуг, зокрема, належать надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, а також надання (передача) права на скорочення викидів парникових газів (вуглецевих одиниць) (підпункт «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ).

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ, є місце реєстрації постачальника   (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ).

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. З метою оподаткування постачанням послуг, зокрема є досягнення домовленості утримуватися від певної дії або від конкуренції з третьою особою чи надання дозволу на будь-яку дію за умови укладення договору (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Відповідно до підпункту «а» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, місце постачання яких розташоване за межами митної території України.

Згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

З огляду на положення та умови, що визначені у Договорі, передача Товариством нерезиденту вуглецевих сертифікатів або передача права на отримання вуглецевих сертифікатів розглядається для цілей оподаткування ПДВ як операція Товариства з постачання (передачі) нерезиденту відповідних послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії (досягнення домовленості утримуватися від певної дії чи надання дозволу на будь-яку дію) або провадження певної діяльності.

ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» у Висновку, який додано до звернення, згідно з ДК 016:2010 послугу з передачі прав на отримання вуглецевих сертифікатів, що постачаються Товариством, віднесено до послуг щодо видання ліцензії на право використання інтелектуальної власності та подібних об’єктів, крім творів, захищених авторським правом.

Отже, якщо місце постачання Товариством нерезиденту послуги з передачі прав на отримання вуглецевих сертифікатів з урахуванням Висновку буде визначатися  відповідно до підпункту «а» пункту 186.3 статті 186 розділу V ПКУ, то місцем постачання в описаній у зверненні ситуації буде місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. Якщо нерезидент – отримувач послуг не має постійного представництва в Україні, то операції з постачання Товариством такому нерезиденту зазначеної послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

При цьому ДПС зазначає, якщо придбані та/або виготовлені платником податку (Товариством) товари/послуги, необоротні активи у подальшому використовуються у повній мірі або частково в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі в операціях, місце постачання яких розташоване за межами митної території України), то такий платник (Товариство) зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 або пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).