X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.04.2025 р. № 1802/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ….. щодо питань з практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомила, що на рахунок фізичної особи – підприємця у банку було перераховано кошти у вигляді стипендії згідно з договором (договір підписаний з фізичною особою). Виплата була помилковою, однак повернення коштів не відбулося у межах кварталу через певні обставини.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи вважаються отримані кошти доходом фізичної особи – підприємця на єдиному податку, якщо вони фактично не пов’язані з господарською жіяльністю фізичної особи – підпиємця, але були отримані на підприємницький рахунок та не повернуті своєчасно (в межах кварталу коли було здійснено зарахування)?

2.  Чи є факт отримання акого доходу підставою для втрати статусу платника єдиного податку відповідно до Кодексу?

3. Які податкові зобов’язання виникають у разі визнання цих коштів доходом фізичної особи – підприємця на єдиному податку?

4. Які наслідки та зобов’язання залишаються перед фізичними особами?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою І
розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Таким чином, оскільки, отриманні на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку кошти у вигляді стипендії від юридичної особи не є доходом від виробництва (виготовлення) та/або реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь юридичної особи, тому зазначений дохід не включається до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, але з метою оподаткування сума такого доходу оподатковується за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується
розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема:

сума державних премій України або стипендій України, призначених законом, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, винагород спортсменам – чемпіонам України, призерам спортивних змагань міжнародного рівня, у тому числі спортсменам з інвалідністю, а також вартість державних нагород чи винагород від імені України, крім тих, що виплачуються коштами чи іншим майном, сума Нобелівської чи Абелівської премій, а також сума міжнародних премій у сфері наукової, науково-технічної діяльності, стипендій, грантів, що виплачуються (надаються) в рамках фінансування наукових (науково-технічних) проектів, виконання яких здійснюється відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та які зареєстровані відповідно до ст. 66 Закону України від 26 листопада № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність»  (п.п. «б» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);

сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст.169 Кодексу. Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу (п.п. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Враховуючи викладене, дохід у вигляді стипендії, отриманий фізичною особою – підприємцем, оподатковується податком на доходи фізичних осіб у порядку, визначеному п.п. 165.1.1 або п.п. 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 Кодексу в залежності від розміру та умов її виплати.

Разом з цим наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжуються.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.