Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2026 рік та відсотка частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2025 рік, керуючись статтею 52 та пп. «в» пп. 69.41.3 пп. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Товариство у своєму зверненні повідомило, що є виробником сільськогосподарської продукції та платником єдиного податку четвертої групи у 2025 році. Товариство проводить діяльність на територіях Донецької області, зокрема, територіальних громад Донецької області. Зазначені території (майже 62 відсотки від загального земельного фонду Товариства) із серпня 2024 року визначені як території активних бойових дій відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих російською федерацією. Товариство вимушено через евакуацію населення та ракетні обстріли відмінити осінню посівну кампанію, втратило виробничі потужності. Товариство має сумнів щодо збереження частки сільськогосподарського товаровиробництва у 2025 році на рівні 75 відсотків для збереження спрощеної системи оподаткування.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:
Щодо зазначених питань
До звернення Товариство не надало конкретної інформації щодо зазначених вище обставин, а саме: копію розпорядження Донецької обласної військової адміністрації та даних щодо місцезнаходження земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні Товариства.
У зв’язку з цим надаємо роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо питань, які належать до компетенції ДПС.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються главою 1
розділу XIV Податкового кодексу України (далі – Кодексу).
Сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання (пп. 14.1.235 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарських товаровиробників належать, зокрема, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює, або перевищує 75 відсотків .
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до
ст. 298 Кодексу. Норма п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу визначає, що сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Зокрема, відповідно до абзацу першого п.п. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу у разі коли у податковому (звітному) періоді частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, юридична особа (сільгосптоваровиробник) сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.
Відповідно до абзацу другого пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу встановлено, що якщо така частка не перевищує 75 відсотків, у зв’язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому році зазначена вимога не застосовується. Такі платники податків для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію з рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.
При цьому згідно з пп. 10.1. п. 10 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для цілей, визначених, зокрема, п.п. 298.8.4 п. 298.8
ст. 298 Кодексу, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 23.02.2025 № 376, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786 (далі – Наказ № 376). Наказ № 376 може застосовуватися при справлянні єдиного податку четвертої групи на відповідних територіях.
Для набуття, щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку (четвертої групи) сільськогосподарський товаровиробник зобов’язаний надати звітність, визначену п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу з урахуванням вимог п.п. 298.8.4 п. 298.4 ст. 298 Кодексу та п.п. 10.1 п. 10 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Отже, у зв’язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році платники податків в наступному податковому році для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи подають податкову декларацію з рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили з часткою сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік, при умовах, що у таких платників не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік таких платників має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.
Для підтвердження розташування земельних ділянок на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, відсотка площі та періоду використовується Наказ № 376 (відповідно до коду території, дати виникнення можливості/припинення можливості бойових дій, до дати початку/завершення бойових дій).
Водночас, підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи здійснюється за результатами камеральної перевірки. В рамках такої перевірки контролюючі органи вивчають документи подані платником для підтвердження статусу відповідно до ст. 298 Кодексу з врахуванням вимог абзацу другого
п.п. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу та п.п. 10.1 п. 10 підрозділу 8
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, зокрема, рішення обласної ради про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин, відомостей про наявність земельних ділянок (місце їх розташування за кодом адміністративно територіальної одиниці).
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатись з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |